Nowości dedykowane kryptogórnikom. Tym razem w postaci dedykowanych kart graficznych AMD

Strona głównaNowości dedykowane kryptogórnikom. Tym razem w postaci dedykowanych kart graficznych AMD
31.08.2021 16:50
Tajemnicza karta graficzna dla kryptogórników od AMD
Tajemnicza karta graficzna dla kryptogórników od AMD
Źródło zdjęć: © Twitter | I_Leak_VN

Wygląda, że wkrótce na rynek trafią dedykowane kryptogórnikom modele kart graficznych od AMD oparte na architekturze RDNA2.

bEJiqXbF

Pierwsze zdjęcia pochodzące z wietnamskiego fanpage'a lokalnego sklepu komputerowego zostały znalezione przez użytkownika Twittera o nicku I_Leak_VN. Przedstawiają one kartę graficzną pozbawioną wyjść wideo, a logo XFX na PCB wskazuje na układ AMD, ponieważ XFX produkuje wyłącznie karty graficzne czerwonych.

Dalsze studiowanie zdjęć wskazuje, że mamy do czynienia z którymś z układów korzystających z rdzenia Navi 21. Wskazują na to dwie 8-pinowe wtyczki zasilające, ponieważ mniejsze układy oparte na rdzeniu Navi 22 nie występowały w takiej konfiguracji.

Kontrolowane niszczenie ETH. Co minutę znika ETH o wartości 12 000 USD
Kontrolowane niszczenie ETH. Co minutę znika ETH o wartości 12 000 USD
bEJiqXbH

Wracając do budowy karty graficznej, to widzimy typową plastikową osłonę, pod którą schowany jest spory aluminiowy radiator pozbawiony wentylatora. Nie jest to zaskoczeniem w przypadku kart do kopania kryptowalut, ponieważ w ich przypadku taktowanie rdzenia jest znacznie obniżane.

Karty graficzne AMD nie były dotąd pierwszym wyborem wśród górników, ale AMD Radeon RTX 6600 XT pokazał, że przy odpowiedniej optymalizacji można osiągnąć bardzo dobrą relację wydobycia do pobieranego prądu. Z czasem dowiemy się, czy zaprezentowane karty to produkcja własna XFX, czy może zaczątek oficjalnej serii GPU dedykowanych dla kryptogórników od AMD będący odpowiedzią na serię CMP HX od Nvidii.

Kryptowaluty drożeją, powodując jeszcze większe pogłębienie problemu z dostępem do kart graficznych. Nic więc dziwnego, że AMD chce także zdobyć dla siebie trochę przysłowiowego tortu, ale ich start będzie dość mocno spóźniony.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEJiqXcD