Nowości dedykowane kryptogórnikom. Tym razem w postaci dedykowanych kart graficznych AMD

Tajemnicza karta graficzna dla kryptogórników od AMD
Tajemnicza karta graficzna dla kryptogórników od AMD
Źródło zdjęć: © Twitter | I_Leak_VN
Przemysław Juraszek

31.08.2021 16:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wygląda, że wkrótce na rynek trafią dedykowane kryptogórnikom modele kart graficznych od AMD oparte na architekturze RDNA2.

Pierwsze zdjęcia pochodzące z wietnamskiego fanpage'a lokalnego sklepu komputerowego zostały znalezione przez użytkownika Twittera o nicku I_Leak_VN. Przedstawiają one kartę graficzną pozbawioną wyjść wideo, a logo XFX na PCB wskazuje na układ AMD, ponieważ XFX produkuje wyłącznie karty graficzne czerwonych.

Dalsze studiowanie zdjęć wskazuje, że mamy do czynienia z którymś z układów korzystających z rdzenia Navi 21. Wskazują na to dwie 8-pinowe wtyczki zasilające, ponieważ mniejsze układy oparte na rdzeniu Navi 22 nie występowały w takiej konfiguracji.

Wracając do budowy karty graficznej, to widzimy typową plastikową osłonę, pod którą schowany jest spory aluminiowy radiator pozbawiony wentylatora. Nie jest to zaskoczeniem w przypadku kart do kopania kryptowalut, ponieważ w ich przypadku taktowanie rdzenia jest znacznie obniżane.

Karty graficzne AMD nie były dotąd pierwszym wyborem wśród górników, ale AMD Radeon RTX 6600 XT pokazał, że przy odpowiedniej optymalizacji można osiągnąć bardzo dobrą relację wydobycia do pobieranego prądu. Z czasem dowiemy się, czy zaprezentowane karty to produkcja własna XFX, czy może zaczątek oficjalnej serii GPU dedykowanych dla kryptogórników od AMD będący odpowiedzią na serię CMP HX od Nvidii.

Kryptowaluty drożeją, powodując jeszcze większe pogłębienie problemu z dostępem do kart graficznych. Nic więc dziwnego, że AMD chce także zdobyć dla siebie trochę przysłowiowego tortu, ale ich start będzie dość mocno spóźniony.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)