Nowy CloneApp zrobi kopię zapasową ustawień twoich programów

Nowy CloneApp zrobi kopię zapasową ustawień twoich programów

12.04.2018 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli szykujecie się do zmiany komputera, ponownej instalacji systemu albo po prostu chcecie czuć się bezpiecznie, do kopii zapasowej plików powinniście dołączyć także kopię ustawień programów i systemu. Pomoże w tym CloneApp – narzędzie do zapisywania kopii zapasowych ustawień. Właśnie wydana wersja 2.0 poradzi sobie z ponad 240 popularnymi programami i różnymi kategoriami ustawień Windowsa 10. Na liście są oczywiście popularne przeglądarki internetowe, komunikatory, programy multimedialne i różne narzędzia.

CloneApp jest dostępny jako aplikacja przenośna. Nie wymaga instalacji i można go uruchamiać z dowolnego miejsca na dysku. Warto pamiętać, że bez uprawnień administratora nie będzie miał dostępu do niektórych elementów, jak dane Rejestru, ale pliki użytkownika powinien zapisywać bez problemów.

Po uruchomieniu CloneApp zobaczymy okno z listą programów i ustawień, które możemy zapisać w kopii zapasowej. By sprawnie poruszać się po liście, wystarczy wcisnąć literę, by przejść do pierwszego programu na tę literę – na przykład „F” zabierze nas od razu do f.lux. O ile nie chcemy wybrać pojedynczego programu, warto najpierw uruchomić automatyczne wykrywanie zainstalowanych w systemie programów i dostępnych ustawień. Program sam zaznaczy na liście elementy, które może zapisać w kopii zapasowej. Przed wykonaniem kopii można oczywiście wykluczyć te elementy, które nie będą nam potrzebne.

Obraz

Kolejnym krokiem jest oczywiście wykonanie kopii zapasowej poleceniem Backup. Program zapisze dane w tym samym folderze, z którego został uruchomiony, w podfolderze Backup. W ustawieniach programu można zmienić tę ścieżkę oraz włączyć kompresję (do tego potrzebny jest 7-Zip) zapisywanych plików.

Odzyskiwanie danych przebiega identycznie. Folder Backup z naszymi danymi należy umieścić w tym samym miejscu, co program CloneApp, a następnie uruchomić polecenie Restore. Oczywiście z listy można wybrać ustawienia i pliki, których nie chcemy w danej chwili przywracać.

warto dodać, że przywracanie ustawień działa także na innych komputerach, więc można spokojnie przenosić ustawienia swoich ulubionych programów na nowe maszyny. Trzeba tylko pamiętać, że CloneApp przenosi ustawienia i dane, a nie całe instalacje programów. Jeśli w miejscu docelowym już znajdują się pliki o tej samej nazwie, zobaczymy klasyczne okno z pytaniem co zrobić. By uniknąć problemów warto powyłączać programy, których ustawienia przywracamy.

CloneApp można używać z wiersza poleceń i rozszerzać z pomocą wtyczek. Na razie dostępne są tylko dwie, dodające do aplikacji możliwość zapisywania kopii zapasowych numerów aktywacyjnych programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)