Nowy Logic Pro X i mobilny GarageBand mogą pracować na jednym projekcie

Nowy Logic Pro X i mobilny GarageBand mogą pracować na jednym projekcie

Nowy Logic Pro X i mobilny GarageBand mogą pracować na jednym projekcie
19.01.2017 18:21

Branża muzyczna dostała dziś doskonały prezent od Apple'a – nowe wersje programów Logic Pro X i GarageBand. Aplikacje lepiej ze sobą współpracują i pozwalają na elastyczniejszą pracę, dzięki wymianie danych przez iCloud. Można na przykład zacząć nagrywanie na iPhonie lub iPadzie, a szczegóły dopracować na Macu.

Logic Pro X w wersji 10.3 w końcu doczekał się obsługi panelu dotykowego nowego MacBooka Pro i trzeba przyznać, że wykorzystuje go bardzo pomysłowo. Z pomocą Touch Bara można między innymi szybko przesłuchać fragmenty nagrania, łatwo nawigować po projekcie czy wykorzystać go zamiast „suwaków” sterujących parametrami dźwięku. Na pasku można też wyświetlać przyciski instrumentów perkusyjnych, klawisze syntezatora bądź własne polecenia, które warto mieć pod ręką. Funkcje te możecie przetestować także na starszych MacBookach, korzystając z Touché.

Obraz

Interfejs widoczny na ekranie też trochę się zmienił. Nowe wzornictwo poprawia czytelność przy nietypowym oświetleniu, co jest bardzo na miejscu w przypadku Logic Pro X – nierzadko ten świetny program gości na scenie i wspiera muzyków podczas koncertu. Paleta kolorów dla ścieżek, regionów i nut została rozszerzona o kolejne 24, a przy powiększaniu widoku wizualizacje ścieżek są dopasowywane, by elegancko mieścić się na ekranie. Ten drobiazg znacząco wpływa na komfort pracy przy większych projektach.

Przy produkcji utworów można korzystać z możliwości tworzenia alternatywnych ścieżek. Przed eksportem można wybrać najlepszą z wersji roboczych listy dla regiony lub ustawień dla ścieżki. Nowy system sterowania przesunięciem stereo pozwala precyzyjnie manipulować kanałami. Ponadto można zastosować dowolną kombinację efektów na zaznaczonym fragmencie ścieżki, korzystając z przetwarzania zaznaczeń. Ponadto program dorobił się możliwości importowania muzycznych plików XML.

Ciekawie zapowiada się możliwość pracy na tym samym projekcie w GarageBank na iPadzie i Logic Pro X na Macu. Apple umożliwia wykorzystanie dyski iCloud do synchronizacji projektów, w tym dodawania nowych ścieżek z urządzenia mobilnego do projektu edytowanego w Logic Pro X. GarageBand już dawno przestał być aplikacją dla muzyków-amatorów i coraz bliżej mu do mobilnego Logica. Przy okazji warto wspomnieć, że GarageBand na Maca też dostał aktualizację, ale tylko poprawiającą kompatybilność z aplikacją mobilną. Żadnych ciekawych nowości.

Obraz

Ponadto mobilny GarageBand zyskał dostęp do Alchemy Synth, wprowadzonego do Logic Pro w 2015 roku. W wersji mobilnej znajduje się 150 efektów dla syntezatora i ze wszystkiego można wygodnie korzystać na ekranie dotykowym. Ponadto w aplikacji można korzystać z efektów dostarczonych przez wtyczki typy Audio Unit Extensions, co zbliża ją do profesjonalnych programów muzycznych. Co prawda mamy tu wciąż do dyspozycji tylko 32 ścieżki instrumentów, ale możemy korzystać z wielokrotnego nagrywania, porównywać różne podejścia i wybrać najlepsze. Przy okazji można też dodawać komentarze, co świetnie się sprawdza przy układaniu słów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)