Nowy plan walki z piractwem w Wielkiej Brytanii

31.05.2010 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjski urząd komunikacji Ofcom chce rejestrować internetowych piratów. Dzięki temu będzie można ich łatwiej zwalczać - argumentują urzędnicy.

W drugiej połowie marca informowaliśmy o uchwaleniu ustawy Digital Economy Bill. Zgodnie z jej założeniami, brytyjscy dostawcy Internetu mogą być zmuszeni do wysyłania informacji o osobach nielegalnie pobierających pliki z Sieci. Miałby zbierać je Ofcom. Teraz urzędnicy proponują zmianę prawa, która miałaby jeszcze bardziej dopiec internetowym piratom. Każdy kto naruszyłby przepisy związane z nielegalnym kopiowaniem i udostępnianiem materiałów, będzie zapisywany w bazie danych Ofcomu. Baza danych z adresami miałaby być dostępna dla wytwórni muzycznych, a także studiów filmowych. Dzięki temu wydawcy mogliby w prostszy sposób podejmować sądowe kroki w stosunku do piratów. Przed dodaniem osoby do bazy miałaby być ona trzykrotnie informowana listownie o podjętym przeciwko niej postępowaniu. W razie braku odpowiedzi taka osoba byłaby nie tylko dodana do bazy, ale nawet - w skrajnych przypadkach - odłączona od Sieci.

Ofcom liczy na to, że w działaniach wezmą udział najwięksi dostawcy Internetu w Wielkiej Brytanii - BT, Talk Talk, Orange, O2, Sky czy Virgin Media. Z drugiej strony przygotowywane są rozwiązania prawne, które miałyby pomóc użytkownikom w obronie podczas procesów. Chodzi tutaj o łatwiejszy sposób składania apelacji przez oskarżonych o piractwo. Podobne rozwiązania do tych proponowanych w Anglii przez Ofcom wprowadzane są właśnie w sąsiedniej Irlandii. Więcej na ten temat pisaliśmy tydzień temu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)