Nowy wygląd systemu Windows 10. Wersja 21H2 poprawi aplikacje systemowe

Microsoft planuje odmłodzić Windowsa, ale dopiero za rok /fot. fot. Windows Latest
Microsoft planuje odmłodzić Windowsa, ale dopiero za rok /fot. fot. Windows Latest
Arkadiusz Stando

18.12.2020 15:45, aktual.: 18.12.2020 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10 jest nadal "kanciasty" i przestarzały. Okienka aplikacji systemowych bardzo odbiegają od obecnych standardów pod względem wyglądu. Odmienić ma o wersja 21H2, zwana także "Sun Valley".

Microsoft już od dłuższego czasu mówi o "zaokrągleniu" Windowsa. Jak dotąd nie doczekaliśmy się takiej zmiany, i prędko nie zostanie ona wprowadzona. Jak wskazuje nazwa omawianej wersji, aktualizacja 21H2 trafi do pierwszych użytkowników dopiero w drugiej połowie 2021 roku, a w praktyce należy szykować się na ostatnie miesiące.

W wersji "Sun Valley" zmieni się wygląd, animacje i kilka funkcji podstawowych elementów Windows 10. Serwis Windows Latest dostarczył kilka zrzutów ekranu, dających pogląd na to, jak mogą wyglądać okienka systemowe w wersji 21H2. Część testerów należących do programu Windows Insider otrzymała już ich aktualizację.

fot. Windows Latest
fot. Windows Latest
fot. dobreprogramy
fot. dobreprogramy

Pierwsze zmiany zaobserwowano w aplikacji Alarmy i zegar. Zamiast dotychczasowego niewidocznego kafelka z suwakiem, pojawiały się duże karty, reagujące niczym "pływające przyciski". Po najechaniu na nie myszką delikatnie powiększają się i podświetlają. Cała aplikacja jest bardziej przejrzysta i pozwala na lepsze dopasowanie terminów budzików do naszych preferencji. Podobny wygląd ma pojawić się wkrótce w Menu Start, Pasku Zadań oraz w Centrum Akcji.

fot. Windows Latest
fot. Windows Latest

W Alarmy i zegary pojawia się też kilka małych, chociaż niezbyt istotnych funkcji. Jedną z nich jest opcja dodawania "okrążeń" na ekranie stopera. Takie możliwości miały już telefony komórkowe w 2000 roku. Z kolei bardzo interesującą nowością jest mapa zegarowa, która teraz pozwala określić, czy w danym regionie jest aktualnie dzień, czy noc.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)