Numer 224176471. Nie odbieraj, nie warto

Numer 224176471. Nie odbieraj, nie warto
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

08.12.2021 11:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejna fala telefonów zalewa Polaków. Jednym z numerów, których nie warto odbierać, jest 224176471. Usłyszymy wtedy starą śpiewkę, lecz w nieco innym wydaniu.

Posiadacz telefonu w Polsce ma zapewnionych wiele atrakcji. Czasem trafia w sam środek masowego ataku w postaci SMS-ów dotyczących śledzenia paczek, czasem ktoś podszywa się pod InPost i każe dopłacać do przesyłki. A czasem dzwoni do niego numer 224176471.

Po drugiej stronie usłyszymy głos sympatycznej pani Alicji Kołodziej. Kobieta, choć najprawdopodobniej to bot, twierdzi, że dzwoni w sprawie programu Ekologiczne Województwo. Rozmowa przebiega według prostego schematu, ponieważ nie rozmawiamy z człowiekiem. Za "panią Alicją" stoi operator, który odtwarza nagrane wcześniej wypowiedzi.

Na początku usłyszymy, że pani Alicja dzwoni z programu Ekologiczne Województwo (który nie istnieje) i oferuje dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Po upewnieniu, że jesteśmy mieszkańcem powiatu limanowskiego (nawet mało kto wie, gdzie dokładnie leży Limanowa), nasz rozmówca przechodzi do zadawania pytań.

Oczekuje odpowiedzi na pytanie, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy mamy miejsce na dachu na panele fotowoltaiczne, czy instalację fotowoltaiczną należy postawić na ziemi, a w dalszym etapie pojawiają się też pytania o nasze imię i nazwisko, wiek i numer telefonu, jeśli trzeba będzie skorzystać z innego, niż ten, który odebraliśmy.

Podczas rozmowy możemy też dowiedzieć się, że administratorem naszych danych jest spółka Euro Call Center, czyli dokładnie ta sama firma, która "zatrudnia" Klarę Sobieraj, dzwoniącą do nas od kilku miesięcy, nakłaniając nas do wzięcia udziału w programie Czysty Powiat (który również nie istnieje).

Każda rozmowa z przedstawicielami Euro Call Center wygląda w zasadzie tak samo, więc najlepiej blokować numery, z których korzystają pracownicy firmy. Jest ich całkiem sporo (sam zablokowałem ich około 10), a prośba o usunięcie danych osobowych zdaje się nie przynosić skutków.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)