Numer alarmowy 112. Możesz dzwonić, ale nie tylko

Numer alarmowy 112. Możesz dzwonić, ale nie tylko

Logo aplikacji Alarm112
Logo aplikacji Alarm112
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
15.03.2023 09:09, aktualizacja: 15.03.2023 10:13

Numer 112 powinien być znany każdemu, ale dodatkowo warto wiedzieć, że można na niego nie tylko standardowo "zadzwonić". Alternatywnym rozwiązaniem jest połączenie przez aplikację Alarm112, która pozwala skontaktować się z ratownikami z telefonu i bez konieczności używania słów.

Aplikacja Alarm112 to prosty program na Androida i iOS-a, który pozwala wezwać pomoc w sytuacjach, w których nie ma możliwości wykonania połączenia telefonicznego na numer 112. Program pozwala dotrzeć do pomocy tylko poprzez wybieranie kolejnych opcji na ekranie, więc w praktyce przyda się także w rękach osób głuchych lub niedosłyszących, które w ten sposób będą mogły się połączyć z ratownikiem spod 112.

Do korzystania z aplikacji Alarm112 konieczne jest założenie konta, ale obecnie nie jest już przy tym wymagane podawanie PESEL-u. Nadal trzeba jednak podać imię, nazwisko, adres e-mail oraz telefon, a przede wszystkim zaakceptować regulamin, zgadzając się tym samym na konsekwencje bezpodstawnych zgłoszeń. Podane dane kontaktowe mogą być dalej wykorzystywane na potrzeby dalszej rozmowy z ratownikiem.

Zgłaszając dane zdarzenie przez aplikację Alarm112, użytkownik może wybrać z jakimi służbami chce się skontaktować. Wskazując konkretne incydenty może także dodatkowo doprecyzować stan poszkodowanego, np. fakt, czy jest kontakt z osobą, która zasłabła. Przed wezwaniem pomocy konieczne jest także podanie informacji o lokalizacji, co można zrobić między innymi z wykorzystaniem wbudowanego w telefon GPS-a.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)