Nvidia Max-Q: pokaz możliwości smukłych laptopów do grania

Nvidia Max‑Q: pokaz możliwości smukłych laptopów do grania

Nvidia Max-Q: pokaz możliwości smukłych laptopów do grania
Jan Mentel
01.11.2017 11:24, aktualizacja: 06.11.2017 10:47

Nvidia szczyci się, że dzięki programowi Max-Q możliwa jest produkcja jeszcze smuklejszych laptopów gamingowych przy zachowaniu imponujących parametrów. Na dowód, że nie są to wyłącznie zapewniania bez pokrycia, firma przywiozła do Warszawy serię przenośnych urządzeń. Ich możliwości mogliśmy sprawdzić m.in., grając w Forze Motosport 7 czy Project Cars 2. Zwieńczeniem spotkania były także małe zawody na torze kartingowym.

Max-Q

Seria urządzeń Max-Q zaczerpnęła swoją nazwę od pojęcia z aeronautyki, gdzie Max-Q oznacza punkt maksymalnego ciśnienia dynamicznego. Zgodnie z marketingową narracją w trakcie fazy projektowej inżynierowie Nvidii kierowali się tymi samymi założeniami, co konstruktorzy z NASA. W efekcie otrzymaliśmy gamingowe laptopy, których grubość wynosi nawet 18 mm. To mniej niż niejeden „biurowy” model.

Obraz

Aby uzyskać najwyższą wydajność, karty graficzne zostały wykonane w znanej z innych urządzeń architekturze Nvidia Pascal. Producent zapewnia, że również i ona została lekko zmodyfikowana pod kątem urządzeń z serii MAX-Q. Dodatkowo dostaliśmy zapewniania, że oprócz samej karty graficznej, elementy takie jak system chłodzenia czy sterowniki również zostały zoptymalizowane.

Oczywiście najwięcej uwagi poświecono karcie graficznej GeForce GTX 1080, czyli najsilniejszej ze wszystkich produkowanych przez Nvidię. Zapalonym fanom e-sportu nie trzeba jej przedstawiać, ale w gwoli przypomnienia jest ona wytwarzana w procesie 16 nm FinFET i wyposażona w najnowocześniejszą obecnie na rynku pamięć GDDR5X. Przedstawiciele firmy zapewniają, że w urządzeniach z serii Max-Q uzyskano jeszcze lepsze niż dotychczas osiągi przy niższym zużyciu energii.

Zawodowi gracze raczej nie będą zdziwieni, że prezentowane urządzenia obsługują sterowniki Game Ready, technikę wyświetlania obrazu NVIDIA G-SYNC, VR, czy rozdzielczość 4K. Nie mogło też zabraknąć kompatybilności z platformą GeForce Experience. Z kolei obecność WhisperMode odpowiada za zmniejszenie poziomu hałasu.

Najsmuklejsze laptopy i nie tylko

Jednym z pokazowych modeli z Max-Q był Asus ROG Zephyrus GX501. Gamingowy laptop wyposażony jest w 15-calową, 120-hercową matrycę i procesor Intel Core siódmej generacji. Do wyboru otrzymujemy również kartę graficzną GeForce GTX 1080 lub GTX 107. W najmocniejszej odsłonie dostajemy 16 GB pamięci typu DDR4-2400 MHz i dysk SSD o pojemności 512 GB. W obudowie znalazły się dwa niezależne systemy chłodzenia: jeden dla CPU, drugi dla karty graficznej. Oczywiście Asus został wyposażony w klawiaturę Asus Aura RGB.

Asus ROG Zephyrus GX501
Asus ROG Zephyrus GX501

Kolejny laptop, który jest modelowym przykładem Max-Q, to Dream Machines GS1060-15PL22. Jego smukła obudowa wykonana z aluminium ma zaledwie 18 mm grubości, a cała konstrukcja waży 1,9 kg. Trzeba przyznać, że jest to bardzo wynik, biorąc pod uwagę, że laptopa Dream Machines wyposażono w 15-calowy ekran. Rozdzielczość matowej matrycy IPS wynosi 1920×1080. Z kolei w środku obudowy umieszczono oczywiście kartę graficzną Geforce GTX 1060 z pamięcią 6GB DDR5, procesor Intel Core i7-7700HQ i 16 GB RAM-u. Otrzymujemy również dysk SSD o pojemności 500 GB.

Dream Machines GS1060-15PL22
Dream Machines GS1060-15PL22

Imponująco prezentował się także Hyperbook SL970VR. W aluminiowej obudowie umieszczono 17,3-calową matrycę IPS o rozdzielczości 1920×1080. Nie mogło też zabraknąć podświetlanej klawiatury. Waga laptopa wynosi 3 kg, co nie jest imponującym wynikiem w porównaniu do opisanego wyżej. Pod względem specyfikacji technicznej jednak Hyperbook ma wiele do zaproponowania. Otrzymujemy procesor Intel Core i7 siódmej generacji, do 32GB RAM-u, kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1060 oraz dysk SSD o pojemności 256 GB.

  • Dell Alienware 13 R3
  • Hyperbook SL950VR
[1/2] Dell Alienware 13 R3

Dla miłośników naprawdę kompaktowych rozmiarów firma Dell przygotowała gamingowego laptopa z 13,3-calową matrycą OLED. Co prawda nie jest to przedstawiciel urządzeń z rodziny Max-Q, ale jego grubość obudowy wynosi 23,3 mm, z kolei waga to 2 kg. Alienware R3 zaś został wyposażony w GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci GDDR. Pokazywany model ma także procesor Intel 7–6700HQ, 16 GB RAM-u oraz dysk w podwójnym zestawie o łącznej pojemności 256 GB.

Acer Predator 21 X
Acer Predator 21 X

W kontraście do ligi piórkowej wystawiono również przedstawiciela wagi superciężkiej, czyli Acera Predatora 21 X, o którym pisaliśmy przy okazji prezentacji Predatorów w zeszłym miesiącu. Jest to konstrukcja, która nie wie, czym są kompromisy. Jego 21-calowy zakrzywiony ekran IPS w połączeniu z masywną obudową i imponującą specyfikacją techniczną sprawiają, że gdziekolwiek się pojawi, zawsze wzbudza sporo emocji. Predator został wyposażony w dwie karty graficzne NVIDIA GeForce GTX 1080 w układzie SLI, procesor siódmej generacji Intel Core i7, 64 GB RAM-u oraz dyski SSD o łącznej pojemności do 4 TB. Układ chłodzenia składa się z pięciu turbin.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)