NVIDIA oprócz płynnej animacji w grach może dać nam autonomiczną Teslę

NVIDIA oprócz płynnej animacji w grach może dać nam autonomiczną Teslę

20.03.2015 16:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas gdy samochody elektryczne nadal wydają się być przyszłością, Tesla jest coraz bliżej jeszcze większej rewolucji w motoryzacji. Firma już teraz dysponuje technologią, która pozwala na stworzenie samoprowadzącego się auta. Jednak kłopoty pojawiają się przy poruszaniu się po terenach miejskich, ale NVIDIA dysponuje komputerem, który wydaje się być rozwiązaniem obecnych problemów Tesli.

Wywodzący się z RPA wizjoner, przedsiębiorca i założyciel PayPala, SpaceX i Tesli Motors, Elon Musk w 2014 roku zapowiedział, że jego firma w ciągu 5 lat stworzy dostępny dla każdego samoprowadzący się samochód, oczywiście dla każdego dysponującego odpowiednia gotówką. Zaprojektowanie w pełni autonomicznego auta wydaje się być sporym wyzywaniem, nawet dla Tesli Motors znanej między innymi z elektrycznego, skomputeryzowanego do granic możliwości Modelu S. Z drugiej strony postępy jakie poczyniło ostatnio wiele firm sprawiają, że wizja samochodu poruszającego się bez udziału kierowcy nie wydaje się być tylko wymysłem twórców science fiction.

Obraz

Podczas NVIDIA GPU Technology Conference Elon Musk stwierdził, że Tesla dysponuje już technologią, która pozwala na stworzenie autonomicznego samochodu. Jednak nie zapewnia ona odpowiedniego bezpieczeństwa, które pozwoliłoby na poruszenie się po terenach miejskich. Rozwiązaniem tego problemu jest wyposażenie samochodu w większą ilość dokładnych czujników oraz w komputer zapewniający większą moc obliczeniową, umożliwiającą natychmiastowe przetwarzanie wszystkich zbieranych informacji. Przy niewielkiej prędkości zabranie i odpowiednio szybkie przetworzenie informacji nie jest trudne, ale problem pojawia się wraz ze wzrostem prędkości. Dodatkowo w mieście możemy mieć do czynienia z sytuacjami nietypowymi, takimi jak chociażby nagłe wybiegnięcie na drogę dziecka. Tesla nie może sobie pozwolić, aby ich autonomiczny samochód zareagował wówczas błędnie.

Na NVIDIA GPU Technology Conference został zaprezentowany komputer NVIDIA Drive PX, który mogliśmy zobaczyć już na tegorocznych targach CES. Składa się on z dwóch układów Tegra X1 i to właśnie on może pozwolić na stworzenie pierwszej w pełni autonomicznej Tesli. NVIDIA Drive PX wykorzystuje 12 kamer HD do stworzenia kompletnego modelu otoczenia. Między innymi dzięki odpowiedniej wydajności jest w stanie rozpoznać inne pojazdy, pieszych, a także znaki drogowe. Dodatkowo jest w stanie „zrozumieć” kontekst sytuacji drogowej, przykładowo odróżni ambulans poruszający się na sygnale, umożliwiając mu przejazd. Zaletą tego komputera jest cena, która ma pozwolić na stosowanie go nawet w tańszych samochodach.

Nawet jeśli zastosowanie komputera NVIDIA Drive PX nie pozwoliłoby na całkowite wyeliminowanie kierowcy. To z pewnością wpłynąłby on na odciążenie nas od wielu czynności, takich jak poruszenie się w korkach czy parkowanie. Dodatkowo zwiększyłby poziom bezpieczeństwa, zastosowane w nim dokładne systemy analizujące otoczenie wokół pojazdu, pozwoliłby na przewidzenie wielu sytuacji. Jeszcze przed reakcją kierowcy, komputer mógłby rozpocząć procedury mające na celu uniknięcie wypadku.

Obraz

Sytuacja wygląda lepiej przy poruszaniu się po autostradach. Już teraz nowe samochody wyposażane są w systemy, które dbają abyśmy poruszali się po odpowiednim pasie. Producenci coraz częściej decydują się na systemy, które same zatrzymują samochód w razie prawdopodobieństwa wypadku. Natomiast tempomat nie jest żadną nowością. Wszystko wskazuje, że to właśnie na autostradach rozpocznie się rewolucja związana z autonomicznymi samochodami. Elon Musk zapowiedział aktualizację oprogramowania do Tesli Model S oznaczą numerkiem 7.0. Wprowadzi ona tryb autopilota, który pozwoli na przejechanie trasy po autostradzie prawie bez udziału kierowcy. System wymaga jeszcze testów, ale Musk przewiduje, że aktualizacja oprogramowania zostanie wydana jeszcze w tym roku.

Na drogach jeszcze nie spotkamy autonomicznych samochodów. Jednak postępy jakie poczyniły takie firmy jak Tesla czy NVIDIA udowadniają, że do niedawna kojarzone z science fiction auta, już niebawem będą dostępne w sprzedaży. Już teraz możliwości oferowane przez takie komputery jak NVIDIA Drive PX robią wrażenie, a przy obecnym tempie rozwoju technologii i ogromnych nakładach finansowych wielu firm, jeszcze bardziej zaawansowane systemy możemy zobaczyć nawet w tym roku.

Elon Musk twierdzi, że kierowca stanie się zbędny w ciągu najbliższych lat. Dodatkowo samochód prowadzony przez komputer ma być bezpieczniejszy. Warto zauważyć, że problemem przy dopuszczeniu do ruchu samoprowadzących się samochodów jest nie tylko technologia, ale również regulacje prawe i samo nastawienie ludzi do takich pojazdów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)