Od 1 lipca kolejne obowiązki dla przedsiębiorców. Mamy na nie bezpłatny program!

Od 1 lipca kolejne obowiązki dla przedsiębiorców. Mamy na nie bezpłatny program!

Od 1 lipca kolejne obowiązki dla przedsiębiorców. Mamy na nie bezpłatny program!
Redakcja
30.06.2018 15:01

1 lipca 2018 r. to ważna data dla prowadzących firmy. Od tego dnia powstaje obowiązek wysyłania raportu JPK_FA na każde wezwanie Urzędu Skarbowego. Wprowadzony zostaje także tzw. split payment, czyli podzielona płatność. Jeżeli wasze oprogramowanie nie jest na to gotowe - mamy rozwiązanie, program Faktura-JPK za darmo. Tylko dla naszych czytelników!

Od lipca plik JPK_FA będzie musiał wysłać przedsiębiorca wezwany do tego przez Urząd Skarbowy. Plik ten zawiera kopię faktur sprzedaży z raportowanego okresu, m.in. wszystkie pozycje towarów/usług, które były zamieszone na fakturze. To istotne, gdyż biura rachunkowe, z usług których najczęściej korzystają przedsiębiorcy, zwykle nie przepisują szczegółowo faktur tylko wprowadzają je całościowo. Co za tym idzie, takie biura rachunkowe nie będą miały technicznej możliwości wygenerowania pliku JPK_FA w razie konieczności. Będzie go trzeba wygenerować z systemu sprzedaży, który posiada niezbędne informacje.

Kolejna nowość to split payment (podzielona płatność), która daje nabywcy możliwość zapłaty kwoty faktury na dwa różne konta bankowe. Idea jest prosta - chodzi o zabezpieczenie się nabywcy (głównie chodzi tu o innych przedsiębiorców) co do tego, że podatek VAT przelewany wraz z ceną towaru/usługi faktycznie powędruje na konto fiskusa.

W praktyce będzie to jednak sporym utrudnieniem dla sprzedawców, gdyż to kupujący decydować będą o ewentualnym podziale kwoty płatności. Kupujący płacąc za fakturę określa, jaką kwotę chce przelać na rachunek VAT. Oprócz tego, że dostaniemy przelew za jedną fakturę na dwa różne rachunki, to istnieje możliwość, że kupujący część faktury zapłaci w sposób tradycyjny a część - używając mechanizmu split payment (na rachunku VAT znajdzie się tylko część kwoty VAT faktury). Będzie to dodatkowo utrudniać analizę płatności.

Obraz

Zarówno JPK_FA na żądanie US, jak i split payment wymagają dostosowania wykorzystywanego w firmach oprogramowania sprzedażowego i finansowo-księgowego. Jeżeli macie z tym problem lub szukacie odpowiedniego programu - mamy dla rozwiązanie. To program Faktura-JPK firmy Sokaris, który jest przygotowany na generowanie JPK_FA na żądanie, a (od opublikowanej dziś aktualizacji) wbudowany weń moduł Bankonet do obsługi płatności, bez problemu poradzi sobie ze split payment.

Program Faktura-JPK normalnie kosztuje min. 79 zł brutto, ale tylko u nas można zdobyć za darmo - jest to specjalna oferta dla czytelników portalu dobreprogramy. Wystarczy pobrać program z naszego katalogu, a następnie zarejestrować się na stronie www.promocje.sokaris.pl (stronę tę można również otworzyć z wnętrza programu wybierając opcję Pomoc -> Kup program) z użyciem kodu SY18WC. Program bez rejestrowania działa przez 30 dni jak wersja pełna w związku z tym można go przetestować przed rejestracją.

Program w podstawowej wersji ma zapewnione darmowe aktualizacje, ale jest limitowany do jednego stanowiska i nie jest objęty wsparciem technicznym (które można jednak dokupić za 79 zł/rok). Można także wykupić jeden pakietów rozszerzających (i tak spore już) możliwości programu. Więcej na ten temat pisaliśmy w styczniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)