Ogromna awaria w Cloudflare. Nie działa szereg usług i serwisów internetowych (aktualizacja)

Ogromna awaria w Cloudflare. Nie działa szereg usług i serwisów internetowych (aktualizacja)
Piotr Urbaniak

18.07.2020 00:33, aktual.: 19.07.2020 23:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W nocy z 17 na 18 lipca czasu polskiego doszło do awarii infrastruktury Cloudflare. Nie działa przez to cały szereg usług i serwisów internetowych.

Cloudflare nie precyzuje, co dokładnie zawiodło, ale awaria jest ponoć bardzo poważna. Obejmuje 12 centrów danych na całym świecie, w tym rdzenną część infrastruktury europejskiej, która mieści się w dwóch lokalizacjach na terenie Francji.

Efekt to dziesiątki niedziałających serwisów i usług, wśród których warto wymienić m.in. komunikator Discord, platformę crowdfundingową Patreon, hostingowy serwis programistyczny GitLab czy platformę obsługi klienta Zendesk. Jak zapewnia Cloudflare, prace naprawcze zostały podjęte błyskawicznie, ale czas ich finalizacji pozostaje nieznany.

Cloudflare to jeden z najpopularniejszych systemów dostarczania treści w internecie (Content Delivery Network — CDN). Pozwala na ukrycie adresu IP, na którym stoi witryna lub usługa, co ma cały szereg zalet. Utrudnia na przykład określenie realnej lokalizacji serwera, a także zagregowanie powiązanych z nim stron. Co więcej, dzięki temu, że dany użytkownik łączy się de facto z serwerem Cloudflare, a nie docelowym, można wyznaczyć najbliższą trasę DNS, a co za tym idzie przyspieszyć działanie. Tutaj ważną rolę odgrywają też rozwiązania cache.

Słowem, Cloudflare zabezpiecza witrynę lub usługę, a jednocześnie optymalizuje połączenie. Nic dziwnego, że korzystają z niego tysiące firm na całym świecie.

Aktualizacja (18/07/2020 10:25): Zdaniem Cloudflare, wszystko powinno być już w porządku. Zawiniła literówka w konfiguracji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)