Open Homes: AirBnB pomoże uchodźcom i ewakuowanym w znalezieniu domu

Open Homes: AirBnB pomoże uchodźcom i ewakuowanym w znalezieniu domu

Open Homes: AirBnB pomoże uchodźcom i ewakuowanym w znalezieniu domu
08.06.2017 13:21

Żyjemy w czasach wędrówek ludów – ocenia się, że w zeszłymroku ponad 65 mln osób było zmuszonych do porzucenia swych domów iucieczki ze swoich krajów. AirBnB, najbardziej znany dostawca usługnoclegowych w modelu gospodarki współdzielonej, chce pomóc choćniektórym z tych uchodźców w znalezieniu bezpiecznego schronieniana niezbędny czas. Temu ma służyć inicjatywa Open Homes, którapozwoli wszystkim tym, którzy mówią, że chcą uchodźcówprzygarnąć, otworzyć serce i drzwi swojego domu dla osóbpotrzebujących pomocy.

Cel jest ambitny – w ciągu 5 lat AirBnB chce zapewnić darmowydach nad głową dla stu tysięcy potrzebujących – zarównouchodźców uciekających ze swoich krajów ze względu na wojnę idyskryminację, jak i osób ewakuowanych, ofiar katastrofnaturalnych. Poprzez internetową platformę, gospodarze mogą więcwybrać, dla której grupy osób chcą udostępnić swój dom i wjakim czasie. Z deklaracji AirBnB wynika jednak, że nie ma mowy ojakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religięczy orientację seksualną.

„Rozdawnictwem” tych udostępnionych w akcie miłosierdziamiejsc Open Homes zająć się mają międzynarodowe organizacjehumanitarne, na czele z Międzynarodowym Komitetem Ratunkowym (IRC),od kilkudziesięciu lat niosącym pomocą ofiarom wojen, prześladowańi katastrof. To one też mają być odpowiedzialne za prześwietlenieprzybyszy, których będą kierowały do gospodarzy. Ze swojej stronyAirBnB zapewnia, że użytkownicy platformy oferujący darmowągościnę uchodźcom i ewakuowanym będą objęci programemubezpieczeniowym Gwarancja dla Gospodarzy.

Nie jest to pierwsza próba AirBnB w pomaganiu ofiarom przeróżnychkryzysów. Pierwszą inicjatywą w tej zakresie było stworzenieaplikacji DisasterResponse Tool dla ofiar Huraganu Sandy z 2012 roku, po tym jakuderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, niszcząctysiące domów i powodując straty szacowane na ponad 70 mlddolarów. W tym roku AirBnB zaoferowało zaś darmowe noclegi dlawszystkich tych, których dotknął narzucony przez federalnąadministrację zakaz podróży do USA z islamskich krajów. OpenHomes jest jednak inicjatywą bez precedensu co do swojej skali –100 tysięcy osób to więcej, niż wynoszą limity kwotowe uchodźcówdla większości państw Unii Europejskiej.

Czy w obecnym klimacie politycznym i społecznym taka operacja maszanse powodzenia? W ciągu doby swoje domy zadeklarowało otwartymiponad 6 tys. osób, w tym wiele osób, które wcześniej nie miałykonta w AirBnB, a po prostu chciały pomóc. Jeśli jesteściezainteresowani przystąpieniem do akcji, zapraszamy na stronęwww.airbnb.pl/welcome –operator usługi postarał się nawet o przygotowanie polskojęzycznejstrony kampanii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)