Opera 12 beta już jest

Opera 12 beta już jest

26.04.2012 08:21

Opera 12, rozwijana w ramach linii Wahoo, doczekała się wersji beta nieco szybciej, niż się spodziewaliśmy. Firma Opera Software twierdzi, że Opera 12 jest inteligentniejsza i szybsza niż wszyscy poprzednicy, a nowości są kierowane zarówno do zwykłych użytkowników, jak i deweloperów.

Lista nowości jest długa, a o niektórych już pisaliśmy, warto jednak przypomnieć co trafi do 12 wersji Opery. Po pierwsze, wygląd przeglądarki można łatwo zmienić za pomocą skórek, które znaleźć można na stronie z dodatkami. Po drugie, wtyczki nie będą już zagrożeniem dla stabilności programu, gdyż będą uruchamiane jako osobne procesy. Po trzecie, Opera 12 została znacznie przyspieszona względem poprzednich wersji, a dzięki optymalizacji ladowania kart będzie się również szybciej uruchamiać i zamykać. Twórcy stron internetowych mogą skorzystać z API getUserMedia, które da im dostęp do sprzętu — na przykład do kamerki internetowej. Skoro już o sprzęcie mowa, Opera powiadomi użytkownika, jeśli odwiedzona strona będzie próbowała uzyskać dostęp do sprzętu lub innych danych. W tej wersji znalazł się również moduł Opera Reader pozwalający czytać strony internetowe jak książki, a nie jak zwoje, które trzeba mozolnie przewijać. Poza tym znajdziemy tu możliwość kontrolowania kart z poziomu rozszerzeń, wsparcie dla nagłówka Do Not Track, animacje i przejścia CSS3, przeciągnij-upuść w HTML5 oraz akcelerację sprzętową i WebGL.

Pozostaje tylko samemu zabrać sie do testów. Betę Opery 12 można pobrać dla systemów Windows, Linux oraz OS X z naszego portalu. Oczywiście Opera 12 beta dla Windowsa i OS X jest dostępna również w wersji 64-bitowej (na OS X w jednym pakiecie, automatyczny wybór ma miejsce przy uruchamianiu programu).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)