Opera Mobile 11 oraz Opera Mini 6 już dostępna

Opera Mobile 11 oraz Opera Mini 6 już dostępna

Wojciech Cybulski
22.03.2011 10:21, aktualizacja: 22.03.2011 13:52

Opera Software wydała właśnie nowe wersje przeglądarek przeznaczonych do pracy na urządzeniach mobilnych - Opera Mobile 11 i Opera Mini 6.

Wywodząca się bezpośrednio od swego komputerowego odpowiednika Opera Mobile 11 może działać na platformie Android, Symbian oraz MeeGo. Przeglądarka wyposażona została w ekran szybkiego wybierania pozwalający na uruchomienie wybranych stron od razu po starcie programu. Opera Mobile 11 posiada także odświeżony interfejs użytkownika oraz zmiany w silniku zapewniające szybkie ładowanie stron. Ponadto czynności takie jak przewijanie, powiększanie lub pomniejszanie odbywają się teraz bez widocznych opóźnień. Opera Mobile 11 dysponuje także silnikiem JavaScript Carakan zapewniającym natywne wykonywanie kodu. Dzięki niemu strony intensywnie korzystające z JavaScriptu - takie jak np. Facebook - działają teraz zauważalnie szybciej. Przeglądarka została także wyposażona w obsługę technologii Flash, dzięki czemu bez dodatkowych zabiegów możliwe jest odtwarzanie filmów w serwisie YouTube i oglądanie wszelkich treści korzystających z Flasha.

Czy Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów? //Spore zmiany zaszły także w przeglądarce Opera Mini 6 zaprojektowanej dla telefonów wyposażonych w środowisko Java ME. Pierwszą rzucajacą się w oczy nowością jest interfejs, który przypomina ten z Opera Mobile 11. Ponadto mamy do dyspozycji ekran szybkiego wybierania oraz mechanizm pinch-to-zoom. Najnowsza Opera Mini korzysta ponadto z dobrodziejstw ekranu Retina zastosowanego w iPhone 4 i wyświetla strony w sposób zbliżony do przeglądarek komputerowych. Tradycyjnie przeglądarka wyposażona jest także w funkcję kompresowania stron pozwalającą zminimalizować ilość danych pobieranych przez telefon. Opera Mini 6 posiada także mechanizm pozwalający na błyskawiczne udostępnianie adresu oglądanej strony za pośrednictwem Facebooka i Twittera. Ciekawostką jest Opera Mini 6 dla iPada, która nie została udostępniona dzisiaj równolegle z innymi wersjami, ale trwają już ostatnie szlify i wkrótce trafi do rąk użytkowników iOS. Charakteryzuje się ona zmodyfikowanym interfejsem, który został dostosowany do specyfiki tabletów. Ponadto użytkownicy mają do dyspozycji karty, które można w prosty sposób przełączać. Dzięki temu praca z kilkoma stronami naraz została znacznie uproszczona.

Przeglądarki Opera Mobile 11 i Opera Mini 6 można pobrać bezpośrednio ze strony Opera Software. Żądnych informacji z pierwszej ręki na temat nowości w wydanych dzisiaj przeglądarkach, jak i o planowanej Operze dla iPada polecamy obejrzenie materiału wideo prosto z siedziby Opera Software we Wrocławiu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)