WindowsEdukacja i naukaFizyka i astronomiaOrbitron

Orbitron3.71

zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item

Orbitron jest programem śledzącym satelity do zastosowań radioamatorskich i obserwacyjnych. Jest używany także przez meteorologów, użytkowników telefonii satelitarnej, hobbystów UFO i astrologów. Program pokazuje pozycje satelitów w zadanym momencie (czas rzeczywisty lub symulowany). Program potrafi wczytać i śledzić 20 000 obiektów w tym samym czasie, obsługuje tryby pełnoekranowe i prezentacyjne, posiada zaawansowane wyszukiwanie przelotów i flar Irydium, a także oferuje synchronizację systemowego zegara. Wraz z programem dołączony jest wygaszacz ekranu.

PODSTAWOWE FUNKCJE PROGRAMU Operacje na TLE (dane w postaci plików, za pomocą których można śledzić sztuczne satelity Ziemi) Po uruchomieniu Orbitrona zostają załadowane opcje i satelity używane ostatnio. W celu wczytania interesującego nas pliku TLE należy wcisnać przycisk "Wczytaj TLE", a następnie wskazać plik. Zbiory TLE pogrupowane są tematycznie. Informacje o wybranym satelicie Informacje o satelicie zaznaczonym na liście "Satelity" można obejrzeć na zakładce "Info Sat./Orbity" u dołu ekranu. Panel zawiera informacje o orbicie wyciągnięte z pliku TLE jak również inne. Użytkownik do dyspozycji posiada notes, w którym może wpisać swoje adnotacje o obiekcie. Szukanie przelotów W celu monitorowania przelotów odbywających się w danej chwili, najlepszym sposobem jest obserwacja radaru. Radar prezentuje pozycje satelitów na lokalnym niebie. Łączności radiowe Jednym z głównych zastosowań Orbitrona jest jego wykorzystanie do obsługi amatorskich łączności radiowych przez satelity. Użytkownik do dyspozycji posiada notes, w którym może wpisać swoje adnotacje o obiekcie. Obserwacje Najjaśniejszym zjawiskiem na niebie "wywołanym" przez sztuczne satelity są tak zwane flary Irydium. Irydium to konstelacja satelitów telekomunikacyjnych krążących na wysokości około 790 kilometrów. Satelity te normalnie nie są widoczne gołym okiem (jasność 6 mag), zdarza się jednak sytuacja, gdy Słońce odbijając się od jednej z trzech anten trafia dokładnie w obszar, na którym się znajdujemy. Jasność takiej flary może dochodzić do -8 mag. Orbitron potrafi dokładnie przewidzieć flarę i ustalić jej jasność. UWAGA! Program jest na licencji CardWare co oznacza, że jest darmowy, przy czym do legalnego użytkowania należy wysłać kartkę pocztową na adres autora.

Ocena redakcji
3.5
Ocena użytkowników
4.65 ocen
Twoja ocena
Liczba pobrań43 521
Data aktualizacji26 wrz 2005
Rozmiar pliku2.07 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaBezpłatna
Masz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)