Aciqra to darmowa aplikacja, pełniąca funkcję wirtualnego planetarium, które pozwala w domowym zaciszu oglądać mapę nieba i śledzić znajdujące się na niej ciała niebieskie.
Algodoo (rozbudowana wersja Phuna) to niezwykle interesujący i prosty w użyciu program do poznawania tajników zjawisk i praw fizycznych, stworzony przez Emila Ernerfeldta.
AstroGrav jest narzędziem umożliwiającym precyzyjne symulowanie zachowania planet w układzie słonecznym. Zajmuje się obliczaniem interakcji grawitacyjnych, jakie zachodzą między wszystkimi ciałami znajdującymi się w przestrzeni kosmicznej.
Asynx Planetarium to darmowa aplikacja, dzięki której użytkownik ma możliwość zapoznania się z położeniem planet w Układzie Słonecznym. Obserwacja kosmosu (mapa przedstawia nie tylko planety, ale i Księżyc oraz gwiazdozbiory) jest dostępna w układzie heliocentrycznym i horyzontalnym.
Celestia to pracujący w czasie rzeczywistym, wykorzystujący grafikę 3D program astronomiczny. W zasadzie jest to specyficzny symulator podróży kosmicznych.
Earth Live Sharp to narzędzie do przechwytywania zdjęć Ziemi w czasie rzeczywistym z Himawari 8, czyli japońskiego satelity pogodowego. Pobrane fotografie można ustawić jako tapetę na pulpit systemu operacyjnego Windows.
eFizyka to program umożliwiający przeprowadzanie wirtualnych doświadczeń fizycznych, dedykowany uczniom, nauczycielom, szkołom i wszystkim zainteresowanych fizyką.
Bezpłatny program umożliwiający sprawdzenie takich praw jak Prawo Ohma, I i II Prawo Kirchhoffa i mierzenia mocy.
Elektron jest aplikacją rozwiązującą obwody elektryczne (prądu stałego i zmiennego, met. oczkową).
Eyes on the Earth to program autorstwa centrum badawczego NASA - Jet Propulsion Laboratory (JPL), dzięki któremu możemy obserwować Ziemię z orbitalnej satelity NASA.
Eyes on the Solar System to rozbudowana aplikacja udostępniona przez NASA skierowana do osób interesujących się astronomią.
Zestaw kilkunastu bezpłatnych programów ilustrujących wybrane zagadnienia z fizyki i dzięki temu wspomagających naukę podstaw z tej dziedziny.
Galaxies 3D to darmowy program, który pozwala na oglądanie rozmaitych galaktyk w pełnym trójwymiarze.
Gpredict to aplikacja, która oferuje możliwość śledzenia ruchu sztucznych satelitów w czasie rzeczywistym.
Logic.ly to aplikacja pozwalająca symulować działanie prostych elektronicznych obwodów wykorzystujących przerzutniki oraz bramki logiczne (AND, OR, NAND, NOR, NOT, XOR, XNOR i trójstanową). Dzięki wirtualnym przełącznikom, generatorom impulsów, żarówkom oraz wyświetlaczom, istnieje możliwość tworzenia wielu schematów odpowiadających rzeczywistym zastosowaniom, a tym samym analizowania sposobu działania takich układów. Narzędzie może okazać się przydatne zarówno w rękach profesjonalistów chcących przetestować tworzone urządzenia, jak i na przykład studentów kierunków technicznych, badających w praktyce zastosowanie algebry Boole’a i działań arytmetycznych przeprowadzanych na systemie binarnym.
Orbitron jest programem śledzącym satelity do zastosowań radioamatorskich i obserwacyjnych. Jest używany także przez meteorologów, użytkowników telefonii satelitarnej, hobbystów UFO i astrologów. Program pokazuje pozycje satelitów w zadanym momencie (czas rzeczywisty lub symulowany). Program potrafi wczytać i śledzić 20 000 obiektów w tym samym czasie, obsługuje tryby pełnoekranowe i prezentacyjne, posiada zaawansowane wyszukiwanie przelotów i flar Irydium, a także oferuje synchronizację systemowego zegara. Wraz z programem dołączony jest wygaszacz ekranu.