Oszukał co najmniej 107 osób na 200 tys. złotych. Oferował apartament nad morzem

Oszukał co najmniej 107 osób na 200 tys. złotych. Oferował apartament nad morzem

Mężczyzna wyłudził około 200 tys. złotych. Wpadł w ręce policji
Mężczyzna wyłudził około 200 tys. złotych. Wpadł w ręce policji
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
19.08.2021 11:52

W sieci przybywa oszustów, którzy wymyślają coraz to nowsze sposoby na wyłudzenie środków finansowych. Jeleniogórscy policjanci właśnie skierowali akt oskarżenia do sądu przeciwko 30-latkowi, który oferował w sieci wynajem apartamentu w Kołobrzegu. Mężczyzna nie posiadał lokalu, ale nie przeszkodziło mu to w wyłudzeniu około 200 tys. złotych.

Oferta wynajmu apartamentu w Kołobrzegu w atrakcyjnej cenie przykuła uwagę wielu osób. Zwłaszcza że sezon letni w pełni, a pogoda nad polskim morzem dopisuje. Nikt nie spodziewał się, że za ofertą stoi kolejny oszust internetowy. W ten sposób 30-latkowi z Jeleniej Góry udało się nabrać co najmniej 107 osób z całej Polski. Kwota wyłudzeń została oszacowana na blisko 200 tys. złotych.

Mężczyzna oferował apartament, którego nie miał

Na trop mężczyzny wpadli funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Policjanci po zakończeniu postępowania skierowali do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko 30-latkowi. Mężczyźnie grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Policji, "mężczyzna w okresie od marca do czerwca 2019 roku za pośrednictwem Internetu oferował wynajem apartamentu w Kołobrzegu. Od osób zainteresowanych pobierał pieniądze za tę usługę, jednak z umowy się nie wywiązał, gdyż apartamentu w rzeczywistości nie posiadał".

Oszust najprawdopodobniej posługiwał się fałszywymi lub skradzionym zdjęciami przedstawiającymi lokal. Mógł również spreparować stronę internetową, która zawierała liczne pozytywne opinie na temat obiektu. Takie zadanie nie jest niczym trudnym dla cyberprzestępców. Zwłaszcza że coraz częściej wykazują się wyjątkową kreatywnością w wymyślaniu sposobów na przejęcie naszych danych lub środków finansowych.

Przy niezwykle atrakcyjnych ofertach, których cena znacząco odbiega od podobnych propozycji czy to wynajmu apartamentu, sprzedaży samochodu czy innych ofert produktów i usług, warto zachować wyjątkową czujność. Szczególnie podczas płatności. Wielu cyberprzestępców posługuje się fałszywymi linkami, które przekierowują nas do stron wyłudzających dane. Popularne jest też zachęcanie do instalowania aplikacji, mających umożliwić nam szybką i bezproblemową płatność.

Większość takich aplikacji jest po prostu złośliwym oprogramowaniem np. z rodziny Alien lub FluBot. Tego typu oprogramowanie jest w stanie wykraść wrażliwe informacje, w tym dane dotyczące logowania w bankowości internetowej. Przy jego pomocy cyberprzestępcy mogą nawet przekierowywać połączenia, pozyskać naszą listę kontaktów czy instalować inne, groźne aplikacje na naszych urządzeniach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)