Oszuści mają twój numer? Ekspert radzi, co robić
10.09.2024 18:52, aktual.: 10.09.2024 19:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Liczba wycieków danych z różnych instytucji każe spodziewać się, że prędzej czy później dojdzie do sytuacji, w której nasz numer telefonu może wpaść w ręce cyberprzestępców. Ekspert komentuje – czym to grozi i jak sobie z tym poradzić?
Udostępnienie numeru telefonu cyberprzestępcom może nieść za sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim dajemy im możliwość przeprowadzenia ataku, w którym będą próbowali podszywać się pod instytucję, której ufamy, w celu wyłudzenia dalszych danych lub pieniędzy.
- Najczęściej stosowane przez oszustów taktyki obejmują tworzenie fałszywych kryzysów lub sytuacji awaryjnych, wmawiając, że twoje konto bankowe jest w niebezpieczeństwie, twoje urządzenie jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, a nawet, że członek rodziny ma kłopoty. Te taktyki stają się jeszcze bardziej wyrafinowane, a oszuści wykorzystują sztuczki AI, aby ich podstępy były bardziej wiarygodne – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oszuści, mając nasz numer telefonu, mogą skorzystać z niego na przykład na potrzeby spoofingu telefonicznego. Mogą podszywać się pod nasz numer, przedstawiać naszym nazwiskiem i przekonywać dane osoby, że rozmawiają z nami, nie zaś ze złodziejami.
Gorzej, gdy zrealizowany zostanie SIM Swapping. Jest to sytuacja, w której cyberprzestępca oszukuje operatora komórkowego, aby przeniósł numer danego użytkownika na nową kartę SIM. Pozwala to ominąć dwuskładnikową weryfikację. To z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której złodziej dostaje dostęp na przykład do naszego konta bankowego.
Co robić w przypadku naruszenia bezpieczeństwa numeru telefonu?
Jeśli oszuści przejęli numer telefonu, należy skontaktować się z operatorem komórkowym i poinformować go o takiej możliwości. Operator może zostać poproszony o nadanie dodatkowego zabezpieczenia konta, a także o blokadę karty SIM.
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie z pomocą kodów przesyłanych przez SMS można zastąpić systemami opartymi o aplikację. Zwiększy to poziom bezpieczeństwa w przypadku podejrzewania przejęcia numeru przez oszustów.
W najgorszym przypadku po przejęciu numeru przez oszustów możemy zostać zmuszeni do jego zmiany. Jeśli byliśmy celem ataków wielokrotnie, najbezpieczniej i najwygodniej będzie zacząć używać nowego numeru. Pamiętajmy, by informacje o jego zmianie przekazać tylko tym osobom, które powinny o takiej zmianie wiedzieć.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl