Oszuści podszywają się pod Santander Bank. Rosjanie maczali w tym palce?

Uwaga na fałszywe SMS-y podszywające się pod Santander Bank.
Uwaga na fałszywe SMS-y podszywające się pod Santander Bank.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jaap Arriens
Konrad Siwik

01.08.2022 13:03, aktual.: 01.08.2022 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego poinformował o kolejnym ataku phishingowym, w którym oszuści podszywają się pod Santander Bank Polska. Okazuje się, że kampania może mieć powiązania z Rosją.

Cyberprzestępcy tym razem mają na celowniku klientów Santander Bank Polska. Oszuści wysyłają do nich SMS-y z informacją o możliwości uzyskania rzekomej jednorazowej pomocy finansowej.

"Uważajcie na fałszywe wiadomości SMS, w których cyberprzestępcy podszywają się pod Santander Bank Polska, informując o możliwości otrzymania środków. Wejście w link i wprowadzenie swoich danych logowania na fałszywej stronie grozi utratą Waszych oszczędności" – ostrzega na Twitterze CSIRT KNF. "Nie dajcie się okraść!" – dodaje.

W treści fałszywej wiadomości napisano: "Masz prawo na jednorazową pomoc finansową w kwocie 1000 zł". To, co przykuwa w niej uwagę, to zwrot "prawo na", który jest kalką z języka rosyjskiego. Zgodnie z poprawną polszczyzną powinniśmy mieć "prawo do" jednorazowej pomocy. Druga sprawa to fakt, że kilkanaście domen biorących udział w oszustwie zawiera frazę "vkgolos", co wskazuje na powiązanie z rosyjskim odpowiednikiem Facebooka – serwisem VKontakte.

Jak to w przypadku ataków phishingowych bywa, po kliknięciu załączonego linku, klient zostanie przekierowany do fałszywego formularza. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić pod wskazany adres, a tym bardziej podawać swoich danych, ponieważ najpewniej zostaną one przesłane do oszustów. Ci z kolei mogą w ten sposób uzyskać dostęp do naszego konta lub sprzedać nasze dane osobowe.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie