Phishing na "darmowe paczki piwa" - uważaj na Instagramie

Phishing na "darmowe paczki piwa" - uważaj na Instagramie

Instagram
Instagram
Źródło zdjęć: © GETTY | 2022 Photothek, Thomas Trutschel
Oskar Ziomek
20.05.2022 07:40, aktualizacja: 20.05.2022 07:57

Przeglądając strony na Instagramie czy Facebooku, lepiej kilka razy sprawdzić, czy na pewno mamy do czynienia z autentycznym fanpage'em. W redakcji trafiliśmy na ostrzeżenie jednej z firm, która zwraca uwagę na podszywające się pod nią konto i phishing, który jest później stosowany.

Chociaż takich przykładów z pewnością może być więcej, w tym przypadku chodzi o fanpage browaru rzemieślniczego, pod który równolegle ktoś się podszywa. Firma apeluje o ostrożność i nieklikanie linku z wiadomości przesyłanej przez fałszywą wersję strony, w której deklarowana jest możliwość odebrania darmowej paczki piwa, po potwierdzeniu swojego prezentu.

Jest to typowy phishing, a skrócony link jeszcze do niedawna prowadził do spreparowanej strony internetowej. Zależnie od formy przygotowanego formularza, ofiara może w ten sposób nieświadomie przekazać oszustom swoje dane logowania do Instagramu czy Facebooka, dane karty płatniczej, czy nawet bankowości internetowej, a w efekcie stracić pieniądze. O prezencie można jednak raczej zapomnieć.

W chwili pisania niniejszego tekstu docelowa, fałszywa strona już nie istnieje, ale nie oznacza to, że zagrożenie całkowicie zniknęło. Niewykluczone, że analogiczne wiadomości wysyłane są z innymi skróconymi linkami lub tworzone są nowe konta na Instagramie lub Facebooku, które udają inne firmy.

Za każdym razem będąc w podobnej sytuacji, warto na własną rękę sprawdzić, czy dany profil jest autentyczny. Najprościej jest skorzystać z wyszukiwarki i po prostu przejrzeć zawartość strony, która jest nadawcą wiadomości. Na powyższym przykładzie widać, że fanpage ma zaledwie 119 obserwujących (i został zapewne założony stosunkowo niedawno), co samo w sobie powinno budzić podejrzenia.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)