Oszuści rozsyłają spersonalizowane SMS‑y. Oto, na co należy uważać

Oszuści próbują wyłudzać dane Polaków
Oszuści próbują wyłudzać dane Polaków
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

24.07.2022 15:01, aktual.: 24.07.2022 16:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CSIRT KNF ostrzega przed spersonalizowanymi wiadomościami SMS, które rozsyłają do nas cyberprzestępcy. Oszuści podszywają się pod znane portale sprzedażowe i informują o odrzuconej płatności. To kolejny sposób na wyłudzenie danych logowania do bankowości elektronicznej.

CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego zauważył kolejne oszustwo wymierzone w Polaków. Jest ono o tyle niebezpieczne, że cyberprzestępcy rozsyłają spersonalizowane wiadomości SMS. W ten sposób chcą wzbudzić naszą ufność i zwiększyć szanse na wyłudzenie wrażliwych danych.

Oszuści rozsyłają spersonalizowane SMS-y

Oszuści podszywają się pod znane portale sprzedażowe. W rozpowszechnianych wiadomościach informują o odrzuceniu płatności oraz konieczności aktualizacji danych. W treści SMS-a znajduje się link przekierowujący do fałszywej strony płatności. Witryna wymusza poświadczenie logowania w bankowości elektronicznej. Przekazanie swoich danych to najprostszy sposób na utratę loginu i hasła do bankowości elektronicznej, a także zgromadzonych na koncie środków.

Przypadek przedstawiony przez CSIRT KNF jest kolejnym dowodem na coraz większą kreatywność cyberprzestępców. Spersonalizowane wiadomości, a dokładniej mówiąc SMS-y, w których treści znajduje się nasze imię, wskazują, że oszuści sprawnie posługują się danymi, które zostały wykradzione podczas różnego rodzaju ataków hakerskich. Warto o tym pamiętać i zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Jedną z podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, jest zasada ograniczonego zaufania. Podejrzane wiadomości SMS czy e-mail warto ignorować, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktować się z rzekomym nadawcą używając oficjalnych danych kontaktowych portalu sprzedażowego, banku czy innej instytucji. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie uwierzytelnienia dwuskładnikowego, co znacznie utrudnia cyberprzestępcom kradzież wrażliwych danych.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także