Pady Xboksa 360 posłużą do sterowania peryskopami okrętów podwodnych Virginia

Pady Xboksa 360 posłużą do sterowania peryskopami okrętów podwodnych Virginia

Pady Xboksa 360 posłużą do sterowania peryskopami okrętów podwodnych Virginia
20.09.2017 11:12, aktualizacja: 10.10.2017 11:53

Siły zbrojne, niezależnie od państwa, znane są z talentu dowydawania bez opamiętania pieniędzy podatnika. Celują w tymoczywiście Stany Zjednoczone, z ich największym na świeciebudżetem zbrojeniowym. Nierzadko jednak okazuje się, że tworzoneza grube miliony rozwiązania są znacznie gorsze od tego, costworzył sektor cywilny – i nawet muszą tym cywilnym rozwiązaniomustąpić. Tak było w wypadku kontrolerów peryskopów dla okrętówpodwodnych klasy Virginia, które jak donosi Lockheed-Martin, zostajązastępowane gamepadami z konsoli Xbox 360.

Najnowocześniejsze na świecie atomowe okręty podwodne klasy Virginia
Najnowocześniejsze na świecie atomowe okręty podwodne klasy Virginia

Dla atomowego okrętu podwodnego kosztującego ponad 2,5 mlddolarów, kontroler peryskopu jest jednym z miliona drobnych detaliwchodzących w jego skład. Jednak US Navy, najnowocześniejszamarynarka wojenna na świecie, dziś chce tej nowoczesności w każdymdetalu. Peryskop to właściwie już tylko metafora urządzenia które nazwano „masztem fotonicznym” – wysuwanej nateleskopowym maszcie obrotowej głowicy z kamerami cyfrowymi ilaserowymi dalmierzami.

Głowica masztu fotonicznego (źródło: Naval Sea Systems Command)
Głowica masztu fotonicznego (źródło: Naval Sea Systems Command)

Stworzony przez Amerykanów model AN/BVS-1 fotonicznego masztujest pod każdym względem lepszy od klasycznego peryskopu. Przedewszystkim nie musi zajmować całej wysokości okrętu, zapewniaznacznie lepszej jakości obraz, oraz może być używany w centrumdowodzenia okrętu przez wielu operatorów na stacjach roboczychsystemów nawigacji i kontroli uzbrojenia. To właśnie dziękimasztowi fotonicznemu możliwe było przeniesienie centrum dowodzeniaokrętów klasy Virginia na znacznie szerszy środkowy pokład –dotychczas musiało ono znajdować się na górnym pokładzie. Iwszystko byłoby wspaniale, gdyby nie jeden feler.

Poszło o mechanizm sterowania masztem. Oryginalnie był toskomplikowany dżojstik, określany oficjalnie jako „uchwyt masztufotonicznego i panel kontrolny obrazowania”. Miał być wyjątkowonieporęczny, niewygodny w użyciu. Trening jego obsługi zaplanowanona kilkanaście godzin, a koszt samego urządzenia wynosił 38tysięcy dolarów.

Inżynierowie Lockheed-Martina z tajnego laboratorium w Manassas,określanego często jako „Area 51” na cześć tajnej bazylotniczej, gdzie jak twierdzą niektórzy władze USA przetrzymujątechnologie pozyskane od kosmitów, wpadli na naprawdę innowacyjnypomysł. Przez ostatnie dwa lata realizowano tam projekt mającywprowadzić do armii komputerowe technologie cywilne, w wieluwypadkach znacznie praktyczniejsze niż to, co zmajstrowano w ramachwartych miliony federalnych zamówień. Ktoś w ramach tego projektuzaproponował, by zastąpić pokraczny dżojstik masztu fotonicznegozwykłym gamepadem Xboksa 360.

Pad Xboksa do sterowania supernowoczesnym peryskopem Virginii (źródło: Lockheed-Martin)
Pad Xboksa do sterowania supernowoczesnym peryskopem Virginii (źródło: Lockheed-Martin)

Sprzedawany od 2005 roku gamepad Microsoftu jest znanym i lubianymurządzeniem. Dwa analogowe dżojstiki, D-pad, przyciski spustu,przyciski kontrolne, wszystko to dostosowane do ludzkiej anatomii –i to wszystko można kupić za 40 dolarów. Co najważniejsze, trudnoznaleźć dziś młodego chłopaka, który nigdy by nie miałgamepada Xboksa w dłoni. Wystarczy, że marynarze nauczą sięfunkcji przycisków, a poradzą sobie z obsługą masztu fotonicznegow ciągu kwadransa.

Obecnie US Navy ma na stanie 13 atomowych okrętów podwodnychklasy Virginia i sześć w produkcji. Docelowo Pentagon chce miećich nawet 29, by zapewnić sobie całkowitą dominację na morzach ioceanach. Biorąc pod uwagę to, że w służbie mają być nawet do2040 roku, Microsoft będzie musiał zadbać o dostawy padów doswojej starej konsoli przez jeszcze wiele lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)