Pegasus na tapecie w Strasburgu. To "rozprawa przeciwko Polsce"

Pegasus na tapecie w Strasburgu. To "rozprawa przeciwko Polsce"

Smartfon telefon komórka
Smartfon telefon komórka
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oskar Ziomek
27.09.2022 11:36

Europejski Trybunał Praw Człowieka bierze 27 września na tapet kwestię wykorzystania w naszym kraju szpiegującego oprogramowania, na czele z Pegasusem. Poszkodowani twierdzą, że naruszono ich prawo do prywatności.

O szczegółach "rozprawy przeciwko Polsce" pisze Fundacja Panoptykon. Jak podaje, sukces przed Trybunałem w Strasburgu może stanowić zapalnik do składania podobnych skarg przez kolejne osoby obawiające się śledzenia. Cel to wymuszenie zmiany przepisów, które w nowej formie mogłyby chronić także dziennikarzy prowadzących śledztwa będące potencjalnym zagrożeniem dla wizerunku władzy. W tym przypadku chodzi oczywiście o wykorzystanie szpiegującego oprogramowania, na czele ze znanym wszystkim Pegasusem.

Skarga do Trybunału to wspólne dzieło aktywistów związanych z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją Panoptykon oraz mec. Mikołaja Pietrzaka. "Skarżący mają nadzieję, że Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdzi, że brak kontroli nad służbami i brak informowania osób o prowadzonej wobec nich inwigilacji narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, i zobowiąże polski rząd do zmiany przepisów" - czytamy w uzasadnieniu.

Przypomnijmy, Pegasus to oprogramowanie, które z założenia mogło zostać zainstalowane w telefonie ofiary bez jej wiedzy, a pozwalało na odczytywanie szeregu informacji. Zgodnie z ulotką, która trafiła do sieci na początku bieżącego roku, Pegasus pozwala między innymi na odczytywanie SMS-ów, śledzenie lokalizacji, dostęp do historii wyszukiwania czy przechwytywanie połączeń telefonicznych.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)