PHP 7.0 dla ciekawskich. Pierwsza beta to ogromna wydajność i sprytne operatory

PHP 7.0 dla ciekawskich. Pierwsza beta to ogromna wydajność i sprytne operatory
Piotr Maciejko

16.07.2015 13:04, aktual.: 16.07.2015 13:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół odpowiedzialny za rozwój PHP 7.0 dostarczył pierwszą testową wersję interpretera tego najpopularniejszego webowego języka programowania. Wprowadzono około 200 zmian względem poprzedniego wydania, naprawiając 25 zgłoszonych błędów. Znacznej poprawie uległo również bezpieczeństwo oraz stabilność oferowanych domyślnie funkcji. PHP 7.0 Beta 1 to także nowości, które są częściową odpowiedzią na prośby programistów.

Najnowsza wersja PHP jest dystrybuowana z zaktualizowanym silnikiem Zend, co pozwala w niektórych przypadkach osiągać nawet dwa razy większą wydajność w stosunku do PHP 5.6. Najnowsze wydanie to także spójne wsparcie dla 64-bitowych architektur pod wszystkimi systemami, klasy anonimowe oraz dość kontrowersyjne wskazywanie typów skalarnych i zwracanych wartości przez funkcję. Zespół postanowił również dodać dwa nowe operatory. Pierwszym z nich jest wszystkim znany operator łączący wartość NULL (null coalescing operator ??). Odpowiada on za przypisanie do danej zmiennej jednej z dwóch zadanych wartości. Swój wybór opiera na warunku wedle którego wyrażenie nie może wynosić NULL. Drugi operator znany jest szerzej pod nazwą spaceship operator (combined comparison operator ) i pozwala zastąpić długą oraz skomplikowaną konstrukcję pojedynczą prostą instrukcją.

Dwa poniższe przykłady są równoważne pod względem ostatecznego rezultatu:

//php przed wersją 7.0 result = ($x $y ? 1 : 0)); //php w wersji 7.0 result = $x $y; Innymi słowy, jeśli a jest mniejsze od b, to zostanie zwrócona wartość -1, gdy obie wartości są sobie równe, to ostatecznie otrzymamy wartość 0, natomiast gdy a jest większe od b, to w zmiennej result zagości wartość 1.

Kolejną bardzo ważną zmianą jest włączenie wielu krytycznych błędów do grupy wyjątków. Decyzja o podjęciu tego kroku zapewne nie wpłynie korzystnie na opinię programistów o PHP. Należy jednak zauważyć, że twórcy zrobili również porządek ze starymi i niewspieranymi rozszerzeniami oraz funkcjami należącymi do zbioru SAPI (Server API) – być może złagodzi to ostateczny werdykt.

Następna wersja testowa – Beta 2 – planowana jest na 23 lipca. W celu pobrania kodu źródłowego PHP 7.0.0 Beta 1 należy udać się na stronę projektu. Dodatkowe informacje można znaleźć w stosownych plikach zamieszczonych na GitHub – plik NEWS oraz UPGRADING. PHP 7.0.0 Beta 1 nie jest finalnym wydaniem i twórcy nie ponoszą odpowiedzialności za możliwe szkody, a co za tym idzie nie zaleca się jej stosowania na systemach produkcyjnych.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)