Piractwo na PlayStation 4 stało się rzeczywistością, homebrew tuż tuż

Piractwo na PlayStation 4 stało się rzeczywistością, homebrew tuż tuż

02.10.2017 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W końcu musiało to się stać. Konsola PlayStation 4 zostałazłamana, a rozbrojenie jej zabezpieczeń posłużyło zarównopiractwu, jak i uruchamianiu na konsoli autorskiego oprogramowania(homebrew). Wszystko to możliwe pod warunkiem posiadania staregofirmware 1.76 – ale jak wieść gminna niesie, to dopiero początek.Grupy hakerskie mają być w posiadaniu exploitów na PS4 w nowszychwersjach firmware i rozważają możliwość ich upublicznienia.

Zaczęło się już 17 września, kiedy to deweloper @notzecoxaoogłosił, że piractwo na PlayStation 4 stało się rzeczywistością.Kopie zapasowe gier na konsolach miały działać na dostępnej wsprzedaży detalicznej wersji konsoli z firmware 1.76. Chwilępóźniej opublikowano pierwszy poradnik,przedstawiający uruchomienie na takiej konsoli kopii zapasowejMinecrafta w wersji Trial i zapowiedź przygotowania działającejkopii gry P.T.

CUSA00265 Running on PS4 Retail (Minecraft) as Backup

Scena jednak nie poprzestała na Minecrafcie – w sieci pojawiłysię działające pirackie kopie Grand Theft Auto V, Far Cry 4oraz Assasins Creed IV Black Flag. Odpowiedzialna za to grupa Knightof the Fallen zapowiada kolejne wydania, przynajmniej dla starszychgier – późniejsze wersje firmware wprowadziły dodatkowezabezpieczenia w kernelu, znacznie utrudniające odszyfrowanie.

Złamane firmware 1.76 to początek prac nad oprogramowaniem typuhomebrew. Na GitHubie zadebiutował już projekt liborbis,a pierwszy niezależny kod na PS4 zademonstrował deweloper bigboss(@psxdev). PS4 Developer Wiki wypełniło się zaś nowymi kluczamikryptograficznymi.

— bigboss (@psxdev) September 28, 2017Reasumując, póki co sytuacja z PlayStation 4 wygląda następująco:

  • firmware 1.76 lub starsze – całkowicie złamane, możliwe jest uruchamianie niepodpisanego kodu dzięki exploitowi dlclose(http://wololo.net/2016/04/02/release-fully-operational-dlclose-exploit-linux-for-ps4-by-kr105/). W ten sposób na PS4 można zainstalować np. Linuksa.
  • firmware 4.05 lub starsze – szanowane grupy hakerskie, w tym FailOverflow i Chaitin Tech potwierdziły, że dysponują działającymi exploitami dla tych wersji oprogramowania systemowego, nie wiadomo, czy i kiedy ujawnią je publicznie.
  • firmware nowsze niż 4.05 – nic nie wiadomo o exploitach działający na tych wersjach. Wszystkie rewelacje na ten temat na YouTube i podejrzanych stronach internetowych to niemal na pewno oszustwo.

Sony zignorowało złamanie zabezpieczeń, bo i co możepowiedzieć? Większość użytkowników jest już na znacznienowszych wersjach firmware, na których wspomniane wersje niedziałają. Sami scenowi deweloperzy oczywiście podkreślają swojąniechęć do piractwa i zapewniają, że chodzi im jedynie ouruchamianie własnego oprogramowania na PS4, ale czy nie inaczejbyło z PS3? A dziś przecież mamy nie tylko całkowicie złamanePS3, ale też coraz lepsze software’oweemulatory tej konsoli na peceta. Biorąc pod uwagę podobieństwoarchitektury PS4 do pecetów z procesorami x86, możliwe że emulacjakonsol obecnej generacji stanie się możliwa znacznie szybciej, niżsię komukolwiek wydaje.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)