Nexus 7 – definicja urządzenia idealnego

Witam wszystkich użytkowników w nowym roku. Życzę Wam, aby ten nowy rok był dla Was udany i pełny pozytywnych emocji.

Seria Nexus kojarzy się użytkownikom Androida ze świetnym wsparciem od Google i szybkimi aktualizacjami. Do tego dochodzi nieprzeciętna jakość wykonania i niezwykle przystępna cena jak na możliwości oferowane przez urządzenie. Czy to wystarczy, aby urządzenie było idealne? Zapraszam do lektury.

Urządzenie zakupione przeze mnie to Nexus 7 (2013) w wersji Wi-Fi z 32GB wbudowanej pamięci. Zakup w jednym ze sklepów internetowych przebiegł bez problemów. Cena to 1199zł.

Parametry techniczne:


1.	Procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064-1AA, litografia 28nm, 4 x 1,5GHz
2.	Procesor graficzny: Adreno 320
3.	Ram: 2GB DDRL3
4.	Wbudowana pamięć: 32GB (dostępne dla użytkownika: 26GB)
5.	Ekran: IPS, 1920x1200, 7”
6.	Kamera: tył: 5 MPX, przód: 1,2 MPX
7.	Bateria: 3950 mAh, 16Wh
8.	Wejścia/Wyjścia: 1 x MicroUSB, 1 x Jack audio 3,5mm
9.	NFC, Bluetooth 4.0, Wi-Fi a,b,g,n czujniki oświetlenia, mikrofon,
    GPS, NFC, czujniki położenia
10.	Głośniki stereo

Pierwsze wrażenie i wykonanie urządzenia

Tablet Asusa otrzymujemy w całkiem schludnym opakowaniu. Po zdjęciu tekturowej nakładki, widzimy twarde białe pudełko. Po otwarciu ujrzymy tablet, natomiast pod spodem informację jak naładować urządzenie, ładowarkę USB i kabel do transmisji danych (służy również do ładowania, po wpięciu do portu komputera/ładowarki). Zestaw całkiem standardowy. Wszelkie instrukcje dostępne są online na stronach Google'a poświęconych serii Nexus. Samo urządzenie jest wykonane właściwie perfekcyjnie. Brak tu jakichkolwiek niedoróbek. Obudowa jest spasowana bardzo dobrze, nic nie skrzypi, nie wygina się. Plecy urządzenia są wykonane z gumowatego plastiku (podobny do tego z nowych Xperii). Dzięki temu chwyt urządzenia w dłoni jest pewny i solidny. Znajdziemy tu również głośniki stereo oraz kamerę. Na górnej krawędzi znajdziemy jedynie wyjście słuchawkowe, na dolnej port do ładowania i transmisji danych (urządzenie nie obsługuje OTG). Na prawej krawędzi znajduje się przycisk włączania/usypiania oraz przyciski regulacji głośności i mikrofon. Z przodu znajdziemy 7” ekran o rozdzielczości 1920x1200 pikseli, kamerkę oraz czujnik mierzący natężenie światła. Wymiary: wysokość x szerokość x głębokość (mm): 8.65 x 200 x 114, natomiast waga to 290 gram.

Ekran

To co zachwyca w nowym Nexusie to ekran. 7” wyświetlacz o tak wysokiej rozdzielczości pozwala się cieszyć niezwykle ostrym obrazem, a świetne kąty widzenia pozwalają na oglądanie obrazu bez przebarwień prawie pod dowolnym kątem. Odwzorowanie kolorów stoi na bardzo dobrym poziomie. Nie ma mowy o nierównym podświetleniu matrycy czy jaśniejszych punktach. Czytanie stron internetowych czy e-booków to czysta przyjemność. Czcionki są ostre i czytelne. Ekran chroniony jest warstwą szkła Croning Fit. Warstwa ta ma tendencje do łapania odcisków palców w każdych ilościach. Jednak podczas pracy są one niewidoczne.

Głośniki oraz jakość dźwięku ze słuchawek

Głośniki zamontowane w urządzeniu są w trybie stereo. Według producenta została zastosowana technologia, która powinna generować dźwięk przestrzenny. Czy to działa? Trudno mi powiedzieć. Nie mniej jednak głośniki jak na grubość urządzenia prezentują całkiem wysoki poziom. Nie odrzucają przy pierwszym kontakcie i spokojnie nadają się do oglądania filmów i posłuchania muzyki. Ich głośność maksymalna jest dość wysoka. Dźwięk płynący z wyjścia audio do naszych słuchawek również jest dobrej jakości. Nie ma żadnych szumów, można powiedzieć, że wszystko jest tam gdzie być powinno w naszej ulubionej muzyce.

System

Urządzenie od Google pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 4.4.2 KitKat. System to czysty Android bez zbędnych dodatków. Na starcie wita nas przyjemny konfigurator, który pozwala dodać konto Google, zsynchronizować ustawienia oraz dodać informacje o użytkowniku. Sam system na co dzień zużywa ok. 600-700MB przy uruchomionych usługach Google, Facebooku i Chrome. Nigdy nie zdarzyła się sytuacja podczas pracy, że urządzenie dostało „zadyszki”. Każda akcja wykonuje się szybko, przejścia są płynne, a wielozadaniowość stoi na wysokim poziomie. Dodatkowo Google zatroszczyło się o użytkowników i nie ma sztywnego podziału na partycje, dzięki czemu możemy dowolną ilość przeznaczać na multimedia i aplikacje.

Pamięć

Urządzenie wyposażone jest w 32GB, z czego dla użytkownika zostaje 26,11GB. Brak tutaj podziału na partycję z aplikacjami i danymi. Wszystko jest w jednym miejscu. Od wersji 4.3 Android obsługuje TRIM co pozwala na osiągniecie lepszej wydajności pamięci. Urządzenie można wpiąć do komputera poprzez MTP (tryb urządzenia multimedialnego, uzyskujemy dostęp do całej pamięci) lub ATP (tutaj można zgrywać jedynie zdjęcia).

Wydajność

Nad komfortem pracy czuwa 4 rdzeniowy układ Qualcomm'a taktowany 1,5GHz na rdzeń, wspierany przez Adreno 320 i 2GB RAM. Jego wydajność jest bardzo dobra, wszystkie testowane gry: NFS MW, Gangstar Vegas, Modern Combat 4, NOVA 3, Asphalt 7/8, Real Racing 3 działały bardzo płynnie. Jedynie z GTA VC tablet ma nieco problem i trzeba nieco zmniejszyć ustawienia graficzne. Warto zwrócić uwagę, że podczas grania w wymagające gry góra urządzenia w okolicach aparatu robi się znacząco ciepła. Dopóki trzymamy tablet z dołu jest to nie odczuwalne, jednak kiedy dotykamy ekranu np. w celu wejścia do menu możemy odczuć dyskomfort. Bez wątpienia jeśli tablet miałby służyć jako konsola to jest to dobry wybór.

Kamera i mikrofon

Tylnia kamera prezentuje przeciętny poziom. Wykonuje tylko dobre zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych. Przednia kamera służy tylko i wyłącznie do wideo rozmów. Jej jakość jest przyzwoita. Mikrofon dobrze łapie dźwięk, a rozmówcy nie stwierdzili zakłóceń.
Obie kamery mają skłonność do smużenia obrazu przy słabym świetle.

Czas pracy baterii

Bateria zastosowana w urządzeniu ma pojemność 3950mAh i powinna wystarczyć na 10 godzin przeglądania sieci. W praktyce można spokojnie pograć 5-6 godzin. Natomiast przeglądanie sieci przy ustawionej regulacji jasności ekranu na automatyczny spokojnie mieści w granicach, a nawet jest w stanie je przekroczyć. Przy normalnym używaniu tablet ładuje się co 2-3 dni. Jest to całkiem przyzwoity wynik. Ładowanie tabletu przez dołączoną ładowarkę to ok. 3-3,5 godziny w stanie bezczynności.

Inne (Bluetooth, GPS, Wi-Fi)

Z modułami nie było problemów. Połączenia z sieciami Wi-Fi są stabilne, a moduł zapewnia dobry odbiór sygnału w urządzeniu. GPS podczas testów działał stabilnie, szybko łapiąc sygnał, nie miał tendencji do tracenia pozycji. Bluetooth działa również nienagannie.

Podsumowanie

Tablet sygnowany logiem Nexus i produkowany przez Asusa jest urządzeniem idealnym. Mimo braku slotu na kartę microSD wersja 32GB oferuje wystarczającą pojemność pamięci, a brak dodatkowych zaślepek pozwala na osiągnięcie spójnej obudowy. Tablet działa bardzo szybko i stabilnie. Zastosowana bateria pozwala na bardzo dobry czas pracy urządzenia bez potrzeby ładowania. Wykonanie oraz odczucia płynące z pracy z urządzeniem utwierdzają w przekonaniu użytkownika, że ma do czynienia z czymś wyjątkowym. Jeśli jesteś w stanie przełknąć brak slotu na kartę pamięci, to wersję 32GB można brać w ciemno. Tablet zaoferuje Ci w zamian świetny ekran i nienaganną kulturę pracy. Gdybym miał kupić to urządzenie jeszcze raz, zrobiłbym to bez zastanowienia.

Dziękuję sobie za dostarczenie urządzenia do testów :P.