Po co korzystać z Windows, skoro mamy HTML5?

16.09.2011 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na ciekawy pomysł wpadli twórcy projektu Carbyn. Zamiast rozwijać aplikacje w HTML5 postanowili stworzyć… system operacyjny.

Carbyn to młody projekt, który powstały podczas tegorocznego TechCrunch Disrupt. Pomysł zakłada stworzenie systemu operacyjnego, w którym użytkownik nie musi niczego instalować — Carbyn działa wyłącznie za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dzięki temu z rozwiązania możemy skorzystać zarówno na komputerze, jak i urządzeniu mobilnym — netbooku, tablecie czy smartfonie. Po załadowaniu systemu, możemy podpiąć do pulpitu Carbyna dowolne aplikacje. Zamknięcie przeglądarki oznacza również koniec pracy z systemem w HTML5. Aby skorzystać z systemu Carbyn należy najpierw otrzymać zaproszenie — w tym celu trzeba zarejestrować się na oficjalnej stronie projektu.

Rozwiązanie przypomina trochę Chrome OS firmy Google, a trochę stosunkowo mało znaną dystrybucję Linuksa o nazwie Jolicloud, a założenia ma podobne do SilveOS. O ile jednak Chrome OS działa jedynie na wybranych netbookach, z Carbyna możemy skorzystać na dowolnym urządzeniu. Twórcy projektu obecnie starają się zachęcić deweloperów do współpracy, a także rozwijać dalej system i aplikacje. Obecnie pracuje nad nim 5 osób zamieszkałych w Kanadzie. Wywiad z szefem projektu można obejrzeć na stronach serwisu TechCrunch. Zdaniem CEO zespołu rozwijającego Carbyna system ma szanse powodzenia w niedalekiej przyszłości. A może stanie się tylko kolejną ciekawostką na rynku?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)