Po czterech latach powraca PuTTY

Po czterech latach powraca PuTTY

Dominik Dałek
13.07.2011 14:00

Po czterech latach ciszy, całkiem niespodziewanie, pojawiło się nowe wydanie PuTTY, popularnego na systemach Windows i *nix klienta protokołów m.in. SSH i Telnet. Simon Tatham, autor programu, przeprasza za długi czas oczekiwania i zaprasza do wypóbowania PuTTY 0.61.

Nowe wydanie PuTTY wykorzystuje GSSAPI do uwierzytelnianie SSH-2, co powinno szczególnie ucieszyć użytkowników sieci wykorzystujących protokół Kerberos. Mimo kilku wspomnianych przez Tathama braków obecnej implementacji, użytkownicy powinni być w stanie bez większych przeszkód korzystać z ujednoliconego uwierzytelniania, szczególnie powszechnego w sieciach korporacyjnych.

Usprawniono także obsługę przekierowania X11 w windowsowej wersji programu. Jest ono zautomatyzowane i pozbawione kilku krytycznych, występujących w starszych wersjach błędów. Wersja na tę platformę ma usprawnione działanie terminala z czcionkami o zmiennej szerokości, lepszą integrację z Aero oraz obsługę Jump Lists.

Wersja dla Linuksa wykorzystuje GTK-2 poprawiając, podobnie do wersji dla Windows, współpracę z krojami czcionek obsługiwanymi bezpośrednio przez GTK. Dla kompatybilności wstecznej pozostawiono jednak renderowanie przy użyciu standardowych mechanizmów X11. Jest to pierwsza oficjalnie wspierana wersja PuTTY korzystająca z GTK-2, choć niektóre dystrybucje (m.in. Ubuntu) dostarczane były z rozwojową wersją PuTTY zawierającą tę zmianę.

Nowe PuTTY wspiera także lepiej przekierowanie portów (port forwarding) i pozwana na przypisanie hosta docelowego do połączenia. Ponadto usprawniono wymianę kluczy SSH, przyspieszając ten proces trzykrotnie w porównaniu z poprzednim, oficjalnym wydaniem programu. Poprawki dotyczą także współpracy programu z serwerami SSH korzystającymi z nowoczesnych algorytmów kompresji

Najnowszą wersję PuTTY dla systemów Windows i Linux można pobrać z naszego portalu. Program znajduje się w dziale Programy -> Narzędzia -> Narzędzia administracyjne i internetowe.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)