Poczta Polska „usprawnia” obsługę przesyłek spoza Europy. I tak, chodzi o opłaty celne

Źródło: Biuro prasowe Poczty Polskiej
Źródło: Biuro prasowe Poczty Polskiej
Piotr Urbaniak

23.11.2018 22:47, aktual.: 24.11.2018 18:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kojarzycie jeszcze burzę z początkowych dni września, kiedy to na jaw wyszło, że resort finansów chce szczelnego opodatkowania zakupów z Chin? Wówczas pojawiła się nawet teoria, jakoby pomysł ten forsowało Allegro. Ostatecznie nie wiadomo, który z podmiotów okazał się mocniejszym zapalnikiem, ale faktem jest, że Poczta Polska właśnie przystąpiła do działania.

W sortowni Poczty Polskiej w Lublinie powołano do życia nowy Oddział Celny Pocztowy. To właśnie tam, przez port przeładunkowy w Małaszewiczach, trafiają towary z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu. Jest to ogniwo tzw. nowego Jedwabnego Szlaku. Dotychczas sortownia w Lublinie przyjmowała ładunki z ChinaPost, ale nad ich kontrolą celną czuwał oddział warszawski, gdzie weryfikowane są również paczki lotnicze z Okęcia. Teraz – siłami 40 pocztowców i 48 celników – Lublin będzie wspomagać obsługę transportu lądowego.

Oficjalnym powodem otwarcia nowej placówki celnej jest chęć przyśpieszenia tranzytu. – Obsługa rosnącej liczby przesyłek z zagranicy wymaga także dobrej współpracy pocztowców i służb celnych. Ważne jest sprawne stosowanie procedur celnych na całej trasie przesyłek, w szczególności w sortowniach Poczty Polskiej, dzięki czemu przesyłki szybciej trafią do adresatów – mówi z dumą Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Nieoficjalnie łatwo się domyślić, że chodzi o pieniądze. Jak czytamy w komunikacie prasowym, Poczta Polska zakłada natężenie ruchu na poziomie 100 tys. paczek dziennie, zaznaczając zarazem, że jej obowiązkiem jest pobór opłat nałożonych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) i odprowadzenie ich do Skarbu Państwa, a każdy towar przywożony spoza UE musi przejść odprawę celną. Funkcjonariusz KAS zadecyduje o zastosowaniu odpowiedniej stawki cła i VAT. Skoro podkreśla to sama PP, doskonale wiadomo, co jest na rzeczy.

Jest też ciekawostka, a mianowicie Poczta Polska powołuje się na rozporządzenie Ministra Finansów z 15 października 2018 r., które weszło w życie 20 listopada br. Przytaczanego rozporządzenia nie znajdziemy jednak w ISAP – Internetowym Systemie Aktów Prawnych. Serdeczne podziękowania dla jednego z użytkowników za nadesłanie odpowiedniego odnośnika.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (133)
Zobacz także