Pod choinką był iPhone? Oto 15 przydatnych trików, które warto znać

Pod choinką był iPhone? Oto 15 przydatnych trików, które warto znać

iPhone – lista przydatnych trików i gestów. (depositphotos)
iPhone – lista przydatnych trików i gestów. (depositphotos)
29.12.2018 19:34, aktualizacja: 29.12.2018 23:59

Jedną z najczęściej wymienianych zalet iPhone’a jest wygodna i intuicyjna obsługa. Trzeba przyznać, że faktycznie iOS został tak zaprojektowany, aby każdy mógł korzystać ze smartfonu już po wyjęciu z pudełka. Jednakże, oprogramowanie Apple kryje kilka przydatnych trików i gestów, które nie są aż tak oczywiste, aby znał je każdy użytkownik. W związku z tym, postanowiliśmy przygotować ten krótki poradnik.

Mamy nadzieję, że przedstawione porady przydadzą się nowym, jak i bardziej doświadczonym właścicielom iPhone’ów. Warto na wstępie zaznaczyć, że niektóre triki mogą działać tylko na najnowszej wersji iOS 12.

 1. Zmiana klawiatury w gładzik

Podczas pisania wiadomości, postu na Twitterze lub jakiegokolwiek innego tekstu może się zdarzyć, że będziemy chcieli poprawić wcześniej napisany wyraz. Owszem, można próbować trafić w niego palcem, aby nie kasować całego zdania. Jednakże, znacznie wygodniej jest użyć wbudowanego w domyślną klawiaturę gładzika.

350256930658543553

W przypadku iPhone’ów, które wyposażone są w funkcję 3D (iPhone 6s i nowsze modele, z wyjątkiem iPhone’a XR) wystarczy mocniej nacisnąć na klawiaturę, aż poczujemy delikatną wibrację. Następnie, przytrzymując palec przesuwamy kursor w wybrane miejsce. Jeśli posiadamy iPhone’a, który nie wykrywa siły nacisku, to należy dłużej przytrzymać palec na spacji.

 1. Wygodne pisanie jedną ręką

Funkcja może okazać się przydatna zwłaszcza w iPhone’ach z większymi wyświetlaczami. Oczywiście można z niej korzystać także na modelach z ekranami o mniejszej przekątnej.

350256930658740161

Należy dłużej przytrzymać ikonkę emoji na klawiaturze. Po chwili wyskoczy menu wyboru klawiatury, w którym na dole dostępne są trzy układy klawiszy. Domyślnie aktywny jest podstawowy, w którym klawisze rozciągnięte są od lewej do prawej krawędzi. Można jednak wybrać układ bliżej lewej lub prawej krawędzi ekranu – zależnie w której dłoni trzymamy iPhone’a.

 1. Szybkie usunięcie napisanego tekstu

Jeśli chcemy szybko usunąć całe napisane zdanie, to wystarczy delikatnie potrząsnąć smartfonem. Powinien pojawić się komunikat Cofnij wpisywanie. Operację zatwierdzamy przyciskiem Cofnij.

350256930658936769

 1. Szybkie cofnięcie na początek strony

Podczas czytania dłuższych artykułów lub przeglądania mobilnych wersji stron internetowych, które często są znacząco rozciągnięte w pionie, możemy szybko powrócić na samą górę. Należy tylko dwukrotnie kliknąć tuż nad paskiem adresu w przeglądarce Safari.

 1. Zaznaczenie kilku aplikacji jednocześnie

Nie trzeba wcześniej umieszczać aplikacji w folderze, aby przenieść jednocześnie kilka w nowe miejsce na ekranie.

350256930659133377

Przytrzymujemy palec na ikonce dowolnej aplikacji i czekamy chwilę na pojawienie się ekranu edycji układu aplikacji. Chwytamy wybraną aplikację i następnie z użyciem drugiej dłoni, klikając na ikonki, dodajemy kolejne pozycje do listy.

 1. Wyszukiwanie zdjęć w galerii

Szukasz konkretnego zdjęcia? Zdjęć z wybranym obiektem lub tych wykonanych w określonym miejscu? Dzięki wbudowanej wyszukiwarce możesz łatwo przeszukiwać zdjęcia zgromadzone w iPhonie.

350256930659329985

Wchodzimy do aplikacji Zdjęcia i wybieramy opcję Szukaj. Teraz w polu wyszukiwania możemy wpisać dowolny wyraz, np. samochód lub Warszawa. Dodatkowo, słowa można łączyć w celu dokładniejszego sprecyzowania szukanych zdjęć, np. Zima + Warszawa. Wówczas powinny pojawić się wszystkie zdjęcia, które zrobiliśmy podczas zimy w Warszawie.

 1. Szybki dostęp do aparatu z ekranu blokady

Odblokowanie ekranu, znalezienie aplikacji aparatu… nie trwa to długo, ale możemy nie zdążyć wykonać zdjęcia. Do aparatu można się jednak dostać znacznie szybciej i to bezpośrednio z ekranu blokady.

Wystarczy wykonać szybki gest przesunięcia od prawej krawędzi do środka wyświetlacza. Ewentualnie można mocniej nacisnąć na ikonę aparatu na ekranie blokady (iPhone’y z 3D Touch), chociaż trzeba mieć na uwadze, że wspomniany gest przesunięcia jest szybszy i wygodniejszy.

 1. Skanowanie kodów QR

W iPhonie nie trzeba instalować aplikacji firm trzecich do skanowania kodów QR. Odpowiednia funkcja została wbudowana w aplikację aparatu.

350256930659723201

Należy tylko włączyć aparat i umieścić w obiektywie kod QR. Na górze ekranu powinno pojawić się powiadomienie – w celu wykonania informacji zawartych w kodzie QR, wystarczy kliknąć na ten komunikat.

 1. Przeszukiwanie całej zawartości iPhone’a

iPhone został wyposażony w wyszukiwarkę, która pozwala wyszukiwać dokumenty, pliki, kontakty, historię odwiedzonych stron, a także treść wiadomości, notatek czy postów umieszczonych na Twitterze. Tak, aplikacje firm trzecich również są obsługiwane.

350256930659919809

Wyszukiwarka wbudowana w iPhone’a, to naprawdę potężne i przydatne narzędzie. Jak więc uzyskać do niej szybki dostęp? Wykonaj na ekranie głównym gest pociągnięcia w dół – to wszystko.

 1. Pływający przycisk

Korzystasz z nowego iPhone’a, który został pozbawiony przycisku home? Może chcesz przycisk, który zapewni szybki dostęp do podstawowych funkcji? W ustawieniach iOS-a można aktywować pływający przycisk.

350256930660116417

W tym celu należy wejść w Ustawienia, następnie Ogólne i wybrać sekcję Dostępność. Następnie na liście dostępnych opcji szukamy pozycji AssistiveTouch. Teraz należy tylko aktywować funkcję. Przycisk można umieścić przy dowolnej krawędzi ekranu. Dodatkowo można skonfigurować wykonywane na nim gesty.

 1. Nieznikające komunikaty

Przy domyślnych ustawieniach, komunikaty, które pojawiają się na górze ekranu, widoczne są tylko przez chwilę. Można je jednak ustawić na stałe – znikną dopiero po reakcji użytkownika.

350256930660313025

Przechodzimy do Ustawienia i wybieramy Powiadomienia. Teraz z dostępnej listy wybieramy aplikację i następnie klikamy na Styl banerów. Pozostaje zaznaczyć opcję Stałe.

 1. Zmiana mocy latarki

W iPhonie z poziomu Centrum sterowania można włączyć latarkę – wykorzystywana jest dioda lampy LED głównego aparatu.

350256930660509633

Można łatwo ustawić moc latarki. Wystarczy mocniej nacisnąć na ikonkę latarki, aby pojawił się ekran, który pozwala wybrać jeden z czterech poziomów intensywności świecenia.

 1. Nagrywanie ekranu

iOS został wyposażony w narzędzie, które pozwala nagrać ekran. Nie trzeba więc korzystać z aplikacji firm trzecich.

350256930660706241

Aktywacja nagrywania jest banalnie prosta i sprowadza się do wykonania kilku kroków. Należy przejść do Centrum sterowania, a następnie wybrać ikonkę Nagranie z ekranu. Po mocniejszy naciśnięciu ikonki, pojawiają się dodatkowe opcje – można wyłączyć mikrofon podczas nagrywania.

 1. Nie przeszkadzać – według harmonogramu

Masz dość powiadomień, gdy jesteś w domu lub nie chcesz, aby przeszkadzały podczas spania? Warto skorzystać z funkcji Nie przeszkadzać i dostępnego w niej harmonogramu.

350256930660902849

W tym celu wchodzimy w Ustawienia i klikamy na Nie przeszkadzać. Następnie należy wybrać opcję Wg harmonogramu i ręcznie ustawić godziny, w których automatycznie będzie włączony opisywany tryb. Warto dodatkowo skonfigurować opcję Rób wyjątki, która umożliwia określenie osób, od których połączenia nie będą wyciszane.

 1. Migająca dioda powiadomień

Jeśli wibracje nie wystarczają do skutecznego powiadamiania o nadchodzącym połączeniu w trybie cichym, to interesującą opcją jest skorzystanie z lampy LED. iPhone nie posiada diody powiadomień, jak część smartfonów z Androidem. Można jednak poradzić sobie w inny sposób.

350256930661099457

Wchodzimy do Ustawienia, wybieramy Ogólne i następnie Dostępność. W sekcji Słyszenie klikamy na Miganie diody przy alertach i włączamy funkcję.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)