Podejrzane maile zalewają Gmaila. Omijają system antyspamowy

Podejrzane maile, które nie trafiają do spamu
Podejrzane maile, które nie trafiają do spamu
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Karolina Modzelewska

12.10.2021 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Serwis Niebezpiecznik donosi o dziwnych mailach, które trafiają do posiadaczy skrzynek elektronicznych w serwisie Gmail. Wiadomości zawierają "kryptyczne" słowa i są rozsyłane z prawdziwych adresów, najprawdopodobniej przejętych wcześniej przez cyberprzestępców.

Czytelnicy Niebezpiecznika od września zgłaszali serwisowi, że otrzymują podejrzane maile. Problem znacząco nasilił się w październiku. Posiadacze skrzynek w serwisie Gmail skarżą się na wiadomości omijające spam, które zawierają dziwne kombinacje liter. Jeden z czytelników serwisu określił je jako "kryptyczne".

Podejrzane maile, które omijają system antyspamowy

Niebezpiecznik ustalił, że wiadomości rozsyłane są z rzeczywiście istniejących skrzynek na Gmailu, które najprawdopodobniej zostały przejęte przez cyberprzestępców. Każda wiadomość rozsyłana jest do 20 odbiorców, których adresy są widoczne dla innych. Maile trafiają m.in. do klientów sklepu Cyfrowe.pl, który w kwietniu br. mierzył się z wyciekiem danych (adresów e-mail, haseł oraz loginów). Niewykluczone, że cyberprzestępcy korzystają również z innych, wykradzionych baz danych.

Dokładna analiza treści oraz załączników (ich nazwy odwołują się często do Elona Muska) podejrzanych mail pozwoliła Niebezpiecznikowi rozwiązać stojącą za nimi zagadkę. Okazało się, że maile zawierają przekierowanie do różnego rodzaju stron ze scamem np. witryn oferujących wyjątkowo korzystne inwestycje w bitcoin, czy przedstawiających pornograficzne treści.

Pomimo tego, że maile zawierają przekierowania do stron ze scamem, nie stanowią większego zagrożenia dla ich odbiorców. Są po prostu uciążliwymi wiadomościami, które zalewają skrzynkę odbiorczą. Warto oznaczać je jako spam i nie przejmować się ich otrzymywaniem. Więcej na ich temat można przeczytać na stronie Niebezpiecznika.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)