Podstępna oferta. "The najnowszy model" za darmo

Podstępna oferta. "The najnowszy model" za darmo

Gmail
Gmail
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Oskar Ziomek
22.08.2023 15:33, aktualizacja: 22.08.2023 19:40

Phishing przyjmuje różne formy i czasem jest w stanie pokonać zabezpieczenia skrzynek e-mail, które uznawane są za bezpieczne. Wiadomość, w której ktoś wykorzystuje wizerunek Allegro może trafić do każdego, w tym do skrzynki odbiorczej Gmaila, jak w naszym przypadku.

Filtry antyspamowe w poczcie e-mail mają swoje niedoskonałości, o czym użytkownicy przekonują się, gdy do skrzynki odbiorczej wpada wiadomość wyraźnie podejrzana. Opisywany przypadek to dokładnie taka sytuacja - wśród odebranych wiadomości w Gmailu dotarliśmy do fałszywej wiadomości, w której ktoś podszywa się nieudolnie pod Allegro i sugeruje możliwość odebrania darmowego elektronarzędzia firmy Makita.

Wiadomość jest przygotowana wyjątkowo niedbale, wliczając w to brak polskich znaków diakrytycznych zastąpionych znakami zapytania, błędy w tłumaczeniu nawet prostych zdań oraz absurdalnie długi adres nadawcy ze skrzynką w domenie .xyz. Sam tytułowy "The najnowszy model" urządzenia powinien zwrócić skutecznie uwagę każdego odbiorcy takiego e-maila i zasugerować, że coś tu jest nie tak.

Fałszywy e-mail z wykorzystaniem wizerunku Allegro
Fałszywy e-mail z wykorzystaniem wizerunku Allegro© dobreprogramy

Cała wiadomość to w praktyce grafika działająca jako przycisk. Docelowo użytkownik zostanie przekierowany na stronę naesh[.]pro, która jest blokowana przez oprogramowanie zabezpieczające komputer. Spodziewamy się, że po zignorowaniu komunikatu na stronie można trafić na spreparowany formularz logowania do Allegro lub bankowości elektronicznej, by teoretycznie potwierdzić dane do wysyłki - bo taki jest pretekst rozsyłania opisywanych wiadomości e-mail.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalnie takie wiadomości należy od razu ignorować i zgłaszać w swoich skrzynkach e-mail jako spam. Tak oczywiste przykłady oszustw, które nie są wychwytywane przez automat, są potwierdzeniem, że zabezpieczenia nie są idealne i na każdym kroku w sieci warto kierować się zwłaszcza zdrowym rozsądkiem i po prostu być czujnym, nie klikając pochopnie podejrzanych linków.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)