Podsumowujemy gorące tematy tego tygodnia

Podsumowujemy gorące tematy tego tygodnia

11.06.2011 17:37

Premiera iCloud, Chrome 12 wydany, a dobreprogramy zapraszają na HotZlot 2011. To tylko niektóre z najciekawszych newsów mijającego tygodnia.

Zacznijmy od przeglądarek. W tym tygodniu ukazał się stabilny Chrome 12, dowiedzieliśmy się też sporo na temat Firefoksa. Google najpierw usunął lukę w swojej przeglądarce związaną z Flashem, następnie zaś wydano kolejną już stabilną wersję programu. W Chrome 12 pojawiła się między innymi akceleracja 3D CSS. Z kolei Mozilla zapowiada, że w Firefoksie 7 pojawi się nowe graficzne API, który ma usprawnić renderowanie grafiki 2D. Według planów Mozilli, stabilny Firefox 7 powinien ukazać się jeszcze w tym roku. Na razie musimy zadowolić się 5 betą Firefoksa 5, która została wydana w piątek.

Sporo działo się również jeżeli chodzi o systemy operacyjne. W poniedziałek Apple zaprezentował nowego Mac OS X, a także iOS 5 dla urządzeń mobilnych. Największe jednak zainteresowanie wzbudziła usługa iCloud oferująca synchronizację i przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej. Gorzej ze swoim systemem dla smartfonów radzi sobie Microsoft. Firma wprawdzie zaprezentowała nowe funkcje muzyczne w Windows Phone 7, okazuje się jednak, że sprzedaż telefonów z tym systemem cały czas plasuje się poniżej oczekiwań. Z kolei użytkowników Linuksa ucieszy wiadomość, że wkrótce platforma Desura będzie dostępna także dla tego systemu.

Ważnymi tematami w mijającym tygodniu były cenzura Internetu i spory o prawa patentowe. Dowiedzieliśmy się, że Google zaostrzył cenzurę podpowiedzi w swojej wyszukiwarce. Nie będzie ona sugerowała nam zapytań, które mogą prowadzić do stron oferujących nielegalne materiały. Google chce w podobny sposób walczyć też z pornografią. Z kolei Oracle coraz głośniej domaga się rekompensaty za naruszenie patentów przez firmę z Mountain View dotyczących Javy. O ile jednak Google ma jeszcze szanse na obronę, o tyle Microsoft definitywnie przegrał przed sądem z i4i. Twórca pakietu Office będzie musiał zapłacić 290 mln dolarów kary.

Jednym z najchętniej komentowanych tematów przez naszych czytelników było otwarcie rejestracji na tegoroczny HotZlot. Chęć udziału może zgłaszać każdy, kto posiada konto na portalach dobreprogramy, Gamikaze bądź TechIT. O uzyskaniu miejsca zdecyduje losowanie 13 czerwca. Zachęcamy do rejestracji i trzymamy kciuki podczas losowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)