Polacy uczą się ukraińskiego. Pomaga im Duolingo

Polacy uczą się ukraińskiego. Pomaga im Duolingo

Duolingo pomaga uczuć się ukraińskiego
Duolingo pomaga uczuć się ukraińskiego
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
16.03.2022 15:45

Duolingo to portal internetowy do nauki języków obcych. Jak donoszą jego twórcy, odkąd rozpoczęła się inwazja na Ukrainę, doświadczyli dużego wzrostu liczby osób uczących się ukraińskiego.

"Jesteśmy zdruzgotani trwającą na Ukrainie wojną i solidaryzujemy się z Ukraińcami szukającymi bezpieczeństwa i wszystkimi, którzy dążą do pokoju. Wierzymy, że edukacja jest prawem człowieka, a naszą rolą na świecie jest edukowanie" – wyjaśnia Luis von Ahn, dyrektor generalny i współzałożyciel Duolingo.

We wpisie na firmowym blogu wyjaśnił, że w ostatnim czasie doświadczyli ogromnego wzrostu liczby osób uczących się ukraińskiego na Duolingo. W związku z tym cały dochód z reklam od osób uczących się ukraińskiego zostanie przekazany na pomoc dla Ukrainy.

"Fundusze te wesprą naszych partnerów z UNHCR, IRC i innych organizacji pracujących na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Za pośrednictwem tych i innych partnerów będziemy również rozprowadzać kody do Duolingo Plus, aby uchodźcy i ich gospodarze mogli korzystać z wersji premium Duolingo za darmo" – zapowiedział von Ahn.

Polacy uczą się ukraińskiego

Kurs języka ukraińskiego jest wyjątkowy, ponieważ został opracowany we współpracy z wolontariuszami Korpusu Pokoju w 2015 roku. Był on przeznaczony częściowo do ich użytku w Ukrainie, aby mogli porozumieć się z potrzebującymi pomocy Ukraińcami.

Teraz gdy konflikt w Ukrainie się zaognił, Duolingo stało się dla wielu uchodźców i osób przyjmujących ich pod swój dach narzędziem pierwszej potrzeby. Platforma pomaga im poznać swój język i komunikować się między sobą. Okazuje się, że kurs cieszy się ogromną popularnością w Polsce.

"Od początku wojny w Ukrainie, liczba osób uczących się języka ukraińskiego na Duolingo wzrosła o 485 proc. na całym świecie. Większość wzrostu zainteresowania pochodzi z USA, czego można było się spodziewać, ponieważ tam Duolingo ma najwięcej użytkowników. Jednak obserwujemy również duży wzrost zainteresowania w Polsce, gdzie liczba osób uczących się wzrosła o ponad 1800 proc., co, jak podejrzewamy, jest spowodowane tym, że ludzie w Polsce przyjmują i goszczą uchodźców" – pisze Luis von Ahn.

Duolingo można wykorzystywać, używając komputera oraz aplikacji na systemy Android i iOS.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie