Policjantka radzi, jak dbać o dziecko w sieci. Sposób dla każdego

Policjantka radzi, jak dbać o dziecko w sieci. Sposób dla każdego

Smartfony w rękach dzieci
Smartfony w rękach dzieci
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
10.10.2023 14:03, aktualizacja: 17.01.2024 18:39

We wspólnej akcji z NASK, podinsp. Małgorzata Sokołowska znana z kanału "Z pamiętnika policjantki" na Facebooku, podpowiada rodzicom, jak zadbać o bezpieczeństwo pociech w - nomen omen - mediach społecznościowych. To sposób, który może wykorzystać każdy rodzic, bez dodatkowego przygotowania.

Policjantka podpowiada, jak w prosty sposób sprawdzić, jakimi tematami interesują się dzieci w internecie, wykorzystując do tego algorytm podpowiadania treści w aplikacjach. Jak sugeruje w krótkim filmie, rodzic powinien po prostu usiąść z pociechą na kanapie i wspólnie przejrzeć jej ulubione aplikacje, zwracając uwagę na proponowane posty, zdjęcia czy filmy. Algorytmy mediów społecznościowych cały czas analizują bowiem zainteresowania użytkownika, proponując treści najlepiej do nich dopasowane.

Przeglądając proponowane materiały można więc wywnioskować, jakie treści najczęściej przegląda dziecko. Oczywiście nie należy przy tym zakładać, że absolutnie wszystkie zaproponowane materiały są odzwierciedleniem upodobań dziecka (algorytmy czasem eksperymentują z polecaniem treści typowych np. dla danej grupy wiekowej), ale większość z nich - powinna. Warto zastanowić się przy tej okazji, czy sugerowane przez algorytmy materiały odpowiadają wartościom, których przestrzegania oczekuje rodzic.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo w sieci to nie tylko kwestia dostępu do treści przeznaczonych dla dorosłych, ale również aspekt ataków i zagrożeń realizowanych na przykład poprzez phishing. Warto na bieżąco dyskutować z dziećmi o problemach, na jakie można trafić w internecie oraz regularnie aktualizować oprogramowanie w ich smartfonach. W ten sposób można mieć pewność, że technicznie urządzenie jest gotowe na odparcie znanych ataków, które producent uwzględnił w swoich poprawkach dla systemu operacyjnego.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)