SOVA atakuje Androida i kradnie pieniądze. To trojan bankowy, ale nie tylko

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nicolas Economou
Oskar Ziomek

13.09.2021 11:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android jest atakowany przez kolejne, ale inne niż wszystkie szkodliwe oprogramowanie. Nazwane SOVA jest głównie trojanem bankowym, jednak jak zwracają uwagę badacze - to może być najbardziej rozbudowany malware na Androida, jaki można dziś spotkać.

O szczegółach oprogramowania SOVA informuje ThreatPost na podstawie analizy Threat Fabric. SOVA to przede wszystkim trojan bankowy, ale na wczesnym etapie rozwoju. Już teraz wiadomo jednak, że w praktyce może być najbardziej rozbudowanym szkodliwym oprogramowaniem na Androida. Docelowo ma łączyć w sobie keyloggera, mechanizmy pomagające przeprowadzać ataki DDoS oraz funkcje typowe dla ransomware'u.

Dla użytkownika w praktyce największym zagrożeniem może być aspekt związany z bankowością. SOVA, potrafiąc odczytywać zawartość ekranu smartfonu, zdolna jest przejąć dane logowania do aplikacji bankowych, a potem przekazać je atakującym. Jak łatwo się domyślić, to otwarta droga do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

Tzw. 3-etapowa nakładka ekranowa, udająca autentyczne aplikacje
Tzw. 3-etapowa nakładka ekranowa, udająca autentyczne aplikacje© Threat Fabric

Na tym jednak możliwości oprogramowania się nie kończą. Dzięki żądaniu szeregu uprawnień przy pierwszym uruchomieniu, SOVA docelowo potrafi między innymi:

  • wykradać dane z pamięci smartfonu,
  • wysyłać wiadomości SMS,
  • przechwytywać wszystkie znaki wpisywane przez klawiaturę,
  • usuwać dowolne aplikacje,
  • wyświetlać ekranowe nakładki (także "kilkuetapowe"),
  • przechwytywać dane kart płatniczych.

Docelowo funkcjonalność malware'u SOVA ma być jeszcze większa i obejmować między innymi: manipulację systemowym schowkiem, automatyczne wstrzykiwanie spreparowanych ciasteczek, ataki DDoS oraz "Man in the Middle" czy wyświetlanie powiadomień push. Słowem - komplet narzędzi, który pozwoli atakującym w dowolny sposób manipulować urządzeniami ofiar i narażać je na szeroko rozumiane problemy.

Na tę chwilę skala zakażeń oprogramowaniem SOVA wydaje się niewielka, ale należy pamiętać, że jest to stosunkowo nowy malware. Obecnie zagrożeni są głównie użytkownicy z USA i Hiszpanii - twórcy deklarują, że posiadają już nakładki udające aplikacje bankowe w tych krajach. Stworzenie kolejnych jest jednak tylko kwestią czasu, więc niebawem SOVA będzie zagrażać wszystkim użytkownikom Androida.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)