Polska otworzy „ambasadę” w Krzemowej Dolinie

Polska otworzy „ambasadę” w Krzemowej Dolinie

06.09.2012 12:48, aktualizacja: 06.09.2012 16:47

Krzemowa Dolina, czyli północna część doliny Santa Clara w Kalifornii, to kolebka między innymi amerykańskiego przemysłu komputerowego napędzanego w dużej mierze przez Uniwersytet Stanforda. To miejsce wybrało na swoją siedzibę kilka tysięcy firm, od Adobe Systems do Yahoo!. Polskie Ministerstwo Gospodarki ma zamiar pomóc naszym rodzimym firmom, które postanowią wybić się w tym regionie i utworzy w Kalifornii polskie przedstawicielstwo.

Resort planuje otworzyć w Dolinie Krzemowej, a później także w innych zagłębiach technologicznych o podobnym charakterze, technologiczne „ambasady” finansowane z pieniędzy publicznych. Mają one zapewnić płynną możliwość linkowania polskich przedsiębiorców, którzy mają pomysły, z najbardziej rozwiniętymi technologicznie miejscami — tłumaczy Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki. Dodatkowym zadaniem pracowników platformy reprezentacyjnej ma być skuteczna promocja polskich pomysłów w wybranych lokalizacjach, co ma pomóc w znajdowaniu partnerów do ich realizacji. Dzięki temu przedsiębiorcy z Polski będą mogli skontaktować się na przykład z wykonawcami w Chinach i projektantami w Dolinie Krzemowej, dzięki czemu będzie im łatwiej zrealizować pomysł i zabłysnąć na rynku globalnym.

Obraz

Niejako przy okazji przedstawicielstwo ma również zmienić charakter współpracy między przemysłem a nauką z pomocą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Już teraz prowadzone są kursy technologiczne dla naukowców i studentów, a w przyszłości mają do nich dołączyć także szkolenia typowo biznesowe.

Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który nie ma jeszcze swoich przedstawicieli w ośrodkach technologicznych świata. Ambasada w Dolinie Krzemowej ma charakter pilotażowy, zaś następne w kolejce są Chiny i Indie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)