Polska protestuje przeciwko ACTA - w Internecie i „realu”

Wojciech Cybulski

24.01.2012 04:42, aktual.: 24.01.2012 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Równo o północy z 23 na 24 stycznia rozpoczął się protest polskich serwisów i portali internetowych. Manifestacja sprzeciwu wobec ACTA nie ogranicza się jednak do zasobów Sieci - już w najbliższą środę przeniesie się na ulice największych polskich miast.

Dziś, punktualnie o 0:00 rozpoczął się protest przeciwko ACTA. W akcji biorą udział popularne wśród użytkowników Sieci serwisy, takie jak Antyweb, Wykop, Demotywatory, Kwejk i JoeMonster. Swoją niechęć wobec nowego prawa wyraził także najpopularniejszy w Polsce serwis aukcyjny Allegro. Protestuje również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Krytyka Polityczna, Napisy.info i wiele innych serwisów. Najczęściej wybieraną formą protestu jest częściowe zaciemnienie, które można wyłączyć i rozpocząć korzystanie z danego serwisu. Ponadto między godziną 19:00 a 20:00 część witryn biorących udział w proteście ma być niedostępna, a internauci będą przekierowywani na stronę informacyjną o ACTA. Do akcji włączył się też portal dobreprogramy, o czym możecie przeczytać w poprzednim niusie.

Wygląda jednak na to, że na protestach w Sieci się nie zakończy i wyrażanie sprzeciwu wobec ACTA przybierze całkiem realny wymiar. Już w najbliższą środę, 25 stycznia ulicami największych polskich miast mają przejść liczące od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy osób manifestacje. Akcja Nie dla ACTA jest koordynowana za pośrednictwem Facebooka - każde większe miasto ma swoją własną stronę związaną z tym wydarzeniem. Marsze sprzeciwu wobec ACTA mają odbyć się między innymi w Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Katowicach, Białymstoku, Gorzowie, Rzeszowie, Olsztynie, Bydgoszczy, Kielcach i Poznaniu. W Warszawie manifestacja ze względów formalnych odbędzie się już jutro - według deklaracji weźmie w niej udział prawie 40 tysięcy osób.

Pozostaje mieć nadzieję, że na skutek tak zdecydowanej reakcji społeczeństwa polski rząd ugnie się i zrezygnuje z podpisania ACTA.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (197)