Polskie filmy SF dostępne zupełnie za darmo. Masz już plany na weekend?

Polskie filmy SF dostępne zupełnie za darmo. Masz już plany na weekend?

Polskie filmy SF dostępne zupełnie za darmo. Masz już plany na weekend?
20.01.2017 14:23, aktualizacja: 20.01.2017 15:49

Serwis Ninateka przygotował gratkę dla miłośników kina SF i polskich produkcji sprzed 30 lat. W serwisie można obejrzeć 4 filmy Piotra Szulkina zupełnie za darmo. Trzeba bowiem wiedzieć, że polskie kino SF nie kończy się na „Seksmisji” (i świetnych produkcjach Allegro, ale trudno tu mówić o kinie).

W katalogu Ninateki znalazły się filmy: „Golem” z 1978 roku, „Wojna światów – następne stulecie” z 1981 roku, „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” z 1984 roku oraz „Ga, ga. Chwała bohaterom” z 1985 roku. Filmy Szulkina trudno jednoznacznie zaklasyfikować, ale najczęściej mówi się, że są to filmy science fiction. Sam reżyser nie przepada za tym określeniem i twierdzi, że jego filmy mówią o czymś zupełnie innym – propagandzie, władzy, problemach społecznych i naturze ludzkiej. Na pewno można powiedzieć, że to produkcje ambitne, niełatwe i warte obejrzenia.

Akcja „Golema” rozgrywa się w świecie po katalkizmie atomowym, rządzi władza totalitarna, a naukowcy starają się udoskonalić ludzki organizm pod czujnym okiem władz. Eksperymenty są przeprowadzane na jednostkach nieprzystosowanych społecznie. Jednej z osób wymazują pamięć i robią z niej maszynę do pracy. W miarę jak pamięć wraca, rodzi się bunt.

Golem - Trailer - Piotr Szulkin - 1979

„Wojna światów – następne stulecie” rozgrywa się w roku 2000 i słusznie przywodzi na myśl świetną książkę H. G. Wellsa. Na ziemi już od dwunastu lat przebywają Marsjanie, pragnący ludzkiej krwi. Główny bohater, pracownik telewizji, zostaje jednak zmuszony do odczytywania fałszywych, propagandowych informacji na ich temat. Żądanie wyjaśnień kończy się porwaniem jego żony. Film ma już 35 lat, ale wciąż jest aktualny i robi ogromne wrażenie niezależnie od systemu politycznego. To idealna pozycja do obejrzenia w czasach tak zwanej postprawdy, w jakich przyszło nam żyć. Warto też przyjrzeć się wnętrzom i temu, jak polski reżyser wyobrażał sobie rok 2000 w Polsce.

Wojna światów - następne stulecie (Piotr Szulkin 1981) - fragment

„O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” to kolejna produkcja postapokaliptyczna. W betonowej kopule schroniło się 800 ocalałych, głodnych i schorowanych ludzi. Władze krypty wymyślają mit o Arce, która ma uratować ludzi, ale schron jest w kiepskim stanie, a kłamstwo w końcu wychodzi na jaw. Niektórzy jednak wciąż chcą wierzyć w Arkę i żyć fałszywą nadzieją.

Najnowszym z darmowych filmów jest „Ga, ga. Chwała bohaterom”, którego akcja toczy się w XXI wieku. Ludzkość żyje w dobrobycie, a podróże kosmiczne są już na porządku dziennym, choć ze względu na ogromne niebezpieczeństwo, wysyłani w kosmos są tylko więźniowie. Jeden z nich zostaje ciepło przyjęty na odwiedzanej planecie, ale nie wie dlaczego… główną rolę gra tu Daniel Olbrychski, występuje też Katarzyna Figura, Jerzy Trela i Dorota Stalińska. Choć film traktuje o podróży na obcą planetę, osią historii znów jest polityka.

Warto zaznaczyć, że niemłode produkcje zostały cyfrowo poprawione i nie mają wielu mankamentów, charakterystycznych dla filmów z tamtego okresu. Warto też przejrzeć inne produkcje, dostępne w katalogu Ninateki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)