Ponad 4 tysiące polskich szkół otrzyma Internet od Orange – za darmo?

Ponad 4 tysiące polskich szkół otrzyma Internet od Orange – za darmo?

Ponad 4 tysiące polskich szkół otrzyma Internet od Orange – za darmo?
Oskar Ziomek
23.03.2017 22:34

Ministerstwo Cyfryzacji podpisało właśnie umowę z Orange na dostarczenie szybkiego Internetu do 4,5 tysiąca polskich szkół. To praktycznie podwoi liczbę placówek, które dysponują dostępem do Sieci, zwiększając dostęp uczniów do cyfrowego świata, głównie w mniejszych miejscowościach. Co najważniejsze, Orange sfinansuje operację z własnej kieszeni – łącze o szybkości co najmniej 100 Mb/s ma trafić do szkół w przeciągu najbliższych trzech lat.

Jak wynika z danych liczbowych, Internet dostępny jest dziś jedynie w około 5 tys. z ponad 30 tys. szkół. Dzięki gestowi Orange, proporcja ta ulegnie sporej zmianie i w efekcie Sieć znajdzie się w niemal 1/3 wszystkich placówek edukacyjnych. To jednak nie wszystko, bowiem szkoły mają również zostać wciągnięte do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Ta z kolei ma objąć docelowo wszystkie placówki w kraju i również wykorzystywać będzie komercyjną infrastrukturę.

Chociaż operator ma na wykonanie prac trzy lata, to już teraz mówi się, że ponad 70% planowanych połączeń zostanie zrealizowanych jeszcze w 2018 roku. Co więcej, są nadzieje na jeszcze szybsze wywiązanie się umowy.

źrodło: mc.gov.pl
źrodło: mc.gov.pl

Cel jest rzeczywiście szczytny i trudno w pierwszej chwili doszukiwać się jego wad. Wątpliwości można mieć jedynie analizując sprawę w dłuższej perspektywie. W końcu rzadko kiedy ktoś komuś jest w stanie zaoferować coś faktycznie za darmo. Wiadomo, że duży udział ma tu marketing, ale czy Orange rzeczywiście zadowoli się jedynie zapisaniem w głowach klientów jako sponsor infrastruktury dla szkół?

Trudno też w obecnej sytuacji uznać sprawę podłączania szkół do Sieci za priorytetową. Czy połączenie z Internetem zwiększy jakkolwiek wydajność nauczycieli lub wyraźnie wpłynie na sposób prowadzenia szkolnej informatyki? Ta nie polega przecież na przeglądaniu naszego serwisu na czas. Być może lepiej byłoby, gdyby Ministerstwo skupiło się na innych, bardziej naglących kwestiach związanych z edukacją.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)