Luka w bibliotece Stagefright wstrząsnęła światem Androida i wymusiła na niektórych firmach kompletną zmianę polityki aktualizacji swoich urządzeń. Teraz przekonujemy się, że o swoje bezpieczeństwo nie muszą się obawiać także posiadacze wielu smartfonów Motoroli – także i ta firma wyda łatki zabezpieczające, choć jednocześnie nie mówi o długoterminowych zmianach.

bEShjgSZ

Oficjalny komunikat, jaki pojawił się na stronie tej firmy powinien ucieszyć użytkowników zarówno drogich, jak i tańszych modeli. Niewrażliwe na atak są najnowsze Moto X Style i X Play, a łatki bezpieczeństwa otrzymają: Moto X (pierwszej i drugiej generacji), Moto X Pro, Moto Maxx/Turbo, bardzo popularna Moto G we wszystkich wersjach i wszystkich wariantach, podobnie jak model Moto E. Do tego na zabezpieczenia mogą liczyć posiadacze DROID Turbo, Utra Mini i Maxx. Procedura dostarczania poprawek rozpoczyna się już dzisiaj i w najbliższych tygodniach odpowiednie pliki będą sukcesywnie trafiać do kolejnych użytkowników.

350140479146584001

To dobrze, że firma zdecydowała się na taki krok i dostarczy poprawki także do starszych i tańszych urządzeń – dziura Stagefright umożliwia bowiem całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniem, a do jej wykorzystania wystarczy wysłać ofierze odpowiednio spreparowanego MMS-a. Podejrzewa się, że obecnie narażonych na atak jest około 950 milionów użytkowników z całego świata. Działanie Motoroli więc nie dziwi, tym bardziej że w porównaniu do wielu innych firm, jej portfolio jest stosunkowo niewielkie. Producent ten oferuje ponadto urządzenia z niemalże czystym Androidem, aktualizacje są więc ułatwione.

bEShjgTb

Zastanawiać może natomiast aktualny brak deklaracji dotyczących cyklicznego wydawania poprawek, tak jak to zrobił już Samsung i LG – oczywiście w ich przypadku najprawdopodobniej na programie skorzystają jedynie posiadacze drogich modeli, niemniej daje to szanse na zmianę na rynku Androida. Niewykluczone, że Motorola po prostu wykorzysta współpracę z Google i będzie na bieżąco korzystała z tego, co korporacja dostarczy do projektu AOSP. Twórcy linii Nexus zapowiedzieli bowiem, że będą udostępniać aktualizacje bezpieczeństwa dla swoich urządzeń każdego miesiąca.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (12)
bEShjgTX