Poznamy prawdę o puczu w Turcji? Wikileaks przetrwało DDoS i ujawniło setki tysięcy e-maili rządzącej partii AKP

Poznamy prawdę o puczu w Turcji? Wikileaks przetrwało DDoS i ujawniło setki tysięcy e‑maili rządzącej partii AKP

Poznamy prawdę o puczu w Turcji? Wikileaks przetrwało DDoS i ujawniło setki tysięcy e-maili rządzącej partii AKP
20.07.2016 10:17

Pomimo starań hakerów, którzy wczoraj próbowali zatopićWikileaks ogromnym atakiem DDoS, serwis ten zdołał opublikowaćpierwszą transzę niemal 300 tysięcy e-maili, które wyciekły zserwera pocztowego rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości iRozwoju. Wraz z tysiącami znajdujących się w wycieku załączników,będą one w najbliższych tygodniach obiektem analiz turkologów,próbujących zrozumieć, co naprawdę wydarzyło się w trakcie tegozadziwiająco nieskutecznego puczu wojskowego, który nie tylko niezaszkodził prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, ale wręczpozwolił mu pozbyć się opozycji w trakcie prowadzonych obecnie wtym kraju czystek.

Obraz

Wikileaks podkreśla, że jest w sprawach tureckich całkowiciebezstronne i chce tylko służyć „prawdzie” – zweryfikowane,zindeksowane i łatwe do przeszukania materiałypochodzą od źródła, które nie ma nic wspólnego z nieudanympuczem ani rywalami Erdogana. Mimo to reakcja władz tureckich napierwszą publikację zawartości 762 skrzynek (konta pocztowe znazwami od A do I) była paniczna. W ciągu 24 godzin Wikileaksprzetrwało przynajmniej pięć poważnych cyberataków, a następniezostało zablokowane w całej Turcji.

WikiLeaks ordered to be blocked nationwide in #Turkey after releasing 300 thousand emails from #Erdogan's party AKP pic.twitter.com/Q5vWWimklY

— WikiLeaks (@wikileaks) July 20, 2016Stworzony przez Juliana Assange’a serwis wzywa teraz wszystkichTurków obeznanych z narzędziami do unikania cenzury, takimi jakTorBrowser czy uTorrent do rozpowszechniania tych materiałów dalej,tak by prezydent Erdogan nie zdołał zdławić do końca głosuopozycji. W odpowiedzi zgłosili się haktywiści jednej z frakcjiAnonymous (Anonymous TV), którzy również polecili korzystanie zTora, I2P oraz VPN-ów, a zarazem obiecali, że zrobią co mogą, byujawnione e-maile przetłumaczyć z tureckiego na angielski, tak byspołeczność międzynarodowa mogła lepiej zrozumieć, co siędzieje.

— Anonymous TV (@AnonTVofficial) July 19, 2016Tymczasem w samej Turcji władze oskarżyły wspieranego przezStany Zjednoczone kleryka Fethullaha Gulena o sterowanie zamachemstanu, aresztowano też już dziesiątki tysięcy osób, w tymsędziów, prokuratorów, nauczycieli akademickich, oficerów wojska,policji i służb specjalnych. Według oficjalnych danych, podczasnieudanej próby zamachu życie straciło ponad 200 osób, a 1400zostało rannych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (164)