Private Winten v0.1b: zablokuj algorytmy śledzące Windowsa 10 jednym kliknięciem

Private Winten v0.1b: zablokuj algorytmy śledzące Windowsa 10 jednym kliknięciem

Private Winten v0.1b: zablokuj algorytmy śledzące Windowsa 10 jednym kliknięciem
Piotr Urbaniak
27.12.2018 12:34

Private Winten to nowy otwartoźródłowy program do zarządzania ustawieniami prywatności w Windowsie 10, który na dodatek posłużyć może za front-end systemowego firewalla. Za aplikację odpowiada DavidXantos, ten sam programista, który wcześniej stworzył bardzo udany menedżer aktualizacji WuMgr. Warto się tym projektem zainteresować.

Wykorzystując aplikację, można w łatwy sposób zmienić ustawienia dotyczące wyszukiwania, telemetrii czy raportowania błędów. Trzeba tylko pamiętać, że software znajduje się w dość wczesnej fazie rozwoju i warto zawczasu przygotować punkt przywracania systemu.

Tweaker prywatności

Najistotniejsze funkcje anty-telemetryczne trafiły do zakładki Telemetry & Error Reporting. Tam właśnie, wykorzystując zero-jedynkowe przełączniki, dezaktywować można m.in. wysyłanie typowych danych telemetrycznych czy program poprawy jakości obsługi klienta (CEIP). Co ważne, po rozwinięciu danego podmenu, Private Winten informuje dokładnie, jakich zmian dokona w systemie. Chodzi tu na przykład o określenie edytowanego wpisu w rejestrze.

Niemniej program nie nadaje się zbytnio dla początkujących. Poszczególnym funkcjom brakuje opisów, stąd użytkownik na własną rękę musi dowiedzieć się, co tak naprawdę modyfikuje.

Obraz

Tym, co odróżnia tutejszy tweaker prywatności od wielu konkurencyjnych rozwiązań, jest znacznie zwiększony zakres dopuszczonych zmian w systemie. Podczas gdy działanie większości typowych tweakerów ogranicza się do edycji rejestru, autor Private Winten poszedł o kilka kroków dalej. Narzędzie potrafi wyłączać niechciane usługi, a nawet blokować pliki.

Zapora sieciowa

Front-end zapory pozwala z kolei na lepszą kontrolę połączenia sieciowego. Kiedy narzędzie jest aktywne, automatycznie blokuje wszystkie połączenia wychodzące, umożliwiając użytkownikowi stworzenie białej listy lub manualny nadzór w czasie rzeczywistym. Oczywiście można przy tym tworzyć wyjątki, zarówno dla konkretnych aplikacji, jak i rodzajów połączenia. Tym sposobem, przykładowo, daje się wykluczyć spod kontroli połączenia lokalne.

Obraz

Binarkę Private Winten znajdziecie w naszej bazie odnośników. Jego kod źródłowy dostępny jest natomiast na prywatnym profilu dewelopera w serwisie GitHub.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)