Problemy z połączeniem - tymczasowe rozwiązanie

09.03.2004 12:53, aktual.: 23.09.2009 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W wyniku degradacji ruchu pomiędzy internetowymi sieciami szkieletowymi TPNET i POL34, o których pisaliśmy kilka dni temu, w dalszym ciągu abonenci TP S.A. mogą mieć problemy z dostępem do witryny naszego vortalu i innych serwerów w sieci POL34.

Dlaczego tak się dzieje? W wielkim skrócie jest to wynikiem sporu pomiędzy operatorami sieci szkieletowej POL34 (w ramach której podłączony jest nasz serwer) i TP S.A. operatorem sieci TPNET. Spór dotyczy rozliczeń ruchu generowanego pomiędzy obiema sieciami - użytkownicy TP S.A. "ciągną" z sieci POL34 trzykrotnie więcej danych niż użytkownicy POL34 z sieci TPNET. Na całym świecie pomiędzy sieciami szkieletowymi uruchamia się tzw. bramki peeringowe poprzez, które "płynie" ruch między danymi sieciami. Bramki takie są utrzymywane wspólnie przez operatorów. TP S.A. nie zna jednak pojęcia "peeringu" i żąda za dostęp do swojej sieci od operatorów POL34 astronomicznych kwot (mimo, że to użytkownicy TP S.A. generują trzykrotnie większy ruch). Efektem wszystkiego jest to, że ruch kierowany jest przez łącza międzynarodowe Telia co powoduje utrudniony dostęp do m.in. naszego serwisu. O całym sporze szczegółowiej pisaliśmy w połowie lutego.

Taka sytuacja nie może trwać oczywiście w nieskończoność (tym bardziej, że TP S.A. płaci duże kwoty za cały ruch "przychodzący" z międzynarodowych łącz Telii). Firma XENIUM, nie czekając jednak na koniec tego sporu zamierza podłączyć serwery do innej niż POL34 sieci szkieletowej co zapewni powrót do normalnego i szybkiego działania serwisu. Stanie się to najprawdopodobniej z końcem tygodnia.

Do tego czasu proponujemy łączyć się przez jeden z serwerów proxy np. w3cache.icm.edu.pl, które zapewnią szybsze połączenie. Aby tego dokonać należy w przeglądarce Internet Explorer wybrać z menu Narzędzia -> Opcje internetowe zakładkę Połączenia i następnie wybrać: Ustawienia (przycisk pod Dodaj i Usuń) - dla użytkowników łączących się przez modem lub Ustawienia sieci LAN - dla użytkowników łączących się przez sieć. Następnie w sekcji Serwer proxy należy zaznaczyć "Użyj serwera proxy...." i wpisać wspomniany adres w3cache.icm.edu.pl i port 8080. Teraz jeszcze tylko OK i gotowe! Od tego momentu zarówno vortal jak i forum powinno działać dużo szybciej.

Użytkownicy TP S.A. łączący się przez modem mogą także łączyć się poprzez inne numery dostępowe używając takich programów jak np. Onet Konekt. Usługi dostępu do Internetu poprzez większość numerów dostępowych są realizowane za pośrednictwem łącz Energis co również powinno zapewnić bezproblemowy dostęp.

Jeszcze raz przepraszamy za wynikłe problemy i prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)