Producenci zawyżają energooszczędność laptopów. Wyjątkiem Apple

Producenci zawyżają energooszczędność laptopów. Wyjątkiem Apple

Producenci zawyżają energooszczędność laptopów. Wyjątkiem Apple
03.04.2017 16:51, aktualizacja: 03.04.2017 18:28

Brytyjski serwis Which zajmuje się niezależnymi testami produktów, porównując ze sobą najpopularniejsze na rynku oferty. Znajdziemy tam testy zestawiające automaty do kawy, lodówki, wózki dziecięce, ale także laptopy czy tablety. Wszystko to w celu udzielenia uzasadnionej wynikami testów odpowiedzi na pytanie: który wybrać?.

W ostatnim czasie w serwisie ukazały się wyniki ciekawego testu laptopów. Nie chodzi jednak o ogół ich parametrów, a jedynie o sprawdzenie, na ile deklarowany przez producenta czas pracy na jednym ładowaniu pokrywa się z rzeczywistością. Na pochwalę zasługuje metodologia testów, a w zasadzie skala przedsięwzięcia: Which przetestowało w ciągu roku 67 modeli laptopów.

Sam przebieg testów ograniczał się do działań, jakie podejmował będzie przeciętny użytkownik: pierwsza faza testów obejmowało oglądanie filmu aż do momentu wyczerpania baterii, zaś druga przeglądanie Internetu przy połączeniu z Wi-Fi. Oba przeprowadzono wiele razy. Tajemnicą poliszynela jest, że producenci zawyżyli czas pracy na baterii, niemniej w niektórych przypadkach laptopy wytrzymały na jednym ładowaniu nawet dwukrotnie krócej, niż deklarowano.

źródło: which.co.uk
źródło: which.co.uk

Tylko w jednym przypadku rezultaty przewyższyły deklaracje: średni czas pracy, jaki obiecywało na testowanych laptopach Apple wynosił 10 godzin, lecz w testach urządzenia wytrzymywały nawet kwadrans dłużej. Nieźle wypadły również laptopy Acera – na jednym ładowaniu wytrzymywały 5 godzin 59 minut, gdy producent deklarował niemal dwie godziny więcej, oraz Asusy: tutaj różnica wyniosła już 3 godziny i 19 minut, niemniej faktyczny czas pracy wyniósł aż 6 godzin i 53 minuty.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)