Progresywne aplikacje już w mobilnym Chrome: ani strony, ani apki, lecz coś pomiędzy nimi

Progresywne aplikacje już w mobilnym Chrome: ani strony, ani apki, lecz coś pomiędzy nimi

Progresywne aplikacje już w mobilnym Chrome: ani strony, ani apki, lecz coś pomiędzy nimi
23.01.2017 17:26

Mobilne Chrome obsługuje już progresywneaplikacje internetowe, tzw. WebAPK. Ten nowy rodzaj aplikacji jestczymś w rodzaju pomostu między standardowymi aplikacjami, awitrynami mobilnymi – rozszerza możliwości tych ostatnich, bezzmuszania wydawców do tworzenia oddzielnego oprogramowania naAndroida.

Małe i lekkie, webAPKiinstalują się po otworzeniu w przeglądarce Chrome automatycznie,poprzez systemowy instalator. Jeśli przeglądarka otrzymałauprawnienie do dodawania ikon na pulpit, to ikona pojawi siębezpośrednio w launcherze, tak jak normalnie zainstalowanejaplikacji. Tak zainstalowana aplikacja będzie działać płynniej,nawet przy gorszym połączeniu sieciowym, wymaga też mniejszejilości zasobów sprzętowych, niż normalne APK-i. Zarazem jednakmoże korzystać ona z wielu funkcji normalnego oprogramowania, np.wysyłać powiadomienia typu push.

  • Strona Progressive Beer – wszystko co trzeba wiedzieć o piwie – chce zostać aplikacją
  • Zainstaluje się jako aplikacja...
[1/2] Strona Progressive Beer – wszystko co trzeba wiedzieć o piwie – chce zostać aplikacją

Pozwala na to napisany wJavaScripcie service worker, tj. coś w rodzaju działającego postronie klienta proxy, który pozwala na kontrolowanie zachowaniabufora przeglądarki i odpowiedzi na zapytania o zasoby – tak byzbuforować te najczęściej pobierane zasoby i zapewnićużytkownikom stabilny dostęp.

  • ...pojawi się na pulpicie jak każda aplikacja...
  • ...i będzie traktowana przez Androida jak każda inna aplikacja
[1/2] ...pojawi się na pulpicie jak każda aplikacja...

Jeżeli macie zainstalowaneChrome z kanałów Dev lub Canary, możecie włączyć pełnąobsługę progresywnych aplikacji internetowych, przełączającflagę chrome://flags/#enable-improved-a2hs. Od tej pory odwiedzającstrony wspierające tę technologię, będziecie otrzymywaćpowiadomienie o możliwości zainstalowania aplikacji webAPK. Gdybytakiego powiadomienia nie było, wystarczy w menu Chrome wybraćopcję Dodaj skrót – uruchomi to systemowy instalator. Oczywiściezainstalowane na telefonie webAPKi można usunąć tak samo jak każdąinną aplikację Androida.

Nie tylko statyczne strony: tu webAPKą próbuje zostać Flappy Bird
Nie tylko statyczne strony: tu webAPKą próbuje zostać Flappy Bird

Biorąc pod uwagę to, żemobilne Chrome rządzi na rynku przeglądarek dla urządzeńprzenośnych, można się spodziewać, że większe serwisyinternetowe będą robiły co mogły, by użytkownicy zechcieli ichwebAPKi zainstalować. A że rozwiązanie jest wygodne też dlaużytkowników – wróżymy świetlaną przyszłość tejtechnologii.

Całkiem ciekawą listę stron, które oferują webAPK znajdziecie pod adresem pwa.rocks.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)