Project Titan – co właściwie pokazał Facebook?

Project Titan – co właściwie pokazał Facebook?

Wojciech Cybulski
16.11.2010 10:50

Facebook ujawnił szczegóły swojego nowego, dużego przedsięwzięcia. Większość komentatorów spodziewała się, że Zuckerberg da użytkownikom Facebooka konto pocztowe i wypowie otwartą wojnę firmie Google i rozwijanej przez nią usłudze pocztowej Gmail. Najpopularniejszy serwis społecznościowy świata poszedł jednak własną drogą i oddał w ręce użytkowników platformę komunikacyjną. Znajdziemy w niej w niej co prawda konto pocztowe w domenie @facebook.com, jednak nie jest ono najważniejsze.

Nowa platforma komunikacyjna Facebooka opiera się na bardzo prostym założeniu – skup się na rozmowie z przyjaciółmi, my zajmiemy się resztą. To, w jaki sposób odbieramy wiadomości nie ma znaczenia, gdyż płynna konwersacja z jedną lub kilkoma osobami może być prowadzona zarówno poprzez chat jak i wiadomości, SMS czy e-mail. Nowa platforma komunikacyjna Facebooka pozwala więc na prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu najbardziej odpowiadających nam narzędzi. Portal społecznościowy dba zaś o to, by wiadomości wysyłane z różnych źródeł były stale dostępne, odpowiednio posortowane i umożliwiały kontynuowanie konwersacji w formie przypominającej chat. Zuckerberg uważa, że koncepcja tradycyjnych e-maili, w których musimy znać adres mailowy adresata i wypełnić pole „temat” powoli odchodzi w zapomnienie. Nowa usługa nie będzie więc konkurować z Gmailem lub jakimkolwiek innym kontem pocztowym. Facebook chce jedynie wykorzystać pocztę elektroniczną do płynnej komunikacji, czyniąc z niej jedno z wielu narzędzi pozwalających na prowadzenie rozmów tekstowych w czasie rzeczywistym.

Wiadomości pochodzące od znajomych i znajomych znajomych mają automatycznie trafiać do skrzynki odbiorczej. Wszystkie inne komunikaty zostaną automatycznie umieszczone w katalogu "inne", by nie tworzyć zbędnego chaosu i chronić przed spamem. Użytkownicy będą mogli podnosić rangę wybranych kontaktów, tak by wiadomości od nich także trafiały do głównej skrzynki odbiorczej. Mechanizm ma działać w drugą stronę - możliwe będzie także ignorowanie wiadomości niepochodzących od ścisłego grona znajomych.

Nowa usługa wystartuje już wkrótce. Początkowo dostęp do nowych form komunikacji uzyska ograniczona liczba użytkowników.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)