Projekt Android Silver zawieszony. Fani Nexusów mogą odetchnąć z ulgą

Projekt Android Silver zawieszony. Fani Nexusów mogą odetchnąć z ulgą

Projekt Android Silver zawieszony. Fani Nexusów mogą odetchnąć z ulgą
Tomek Kondrat
17.09.2014 15:22

Android Silver, strategia Google, która miała zastąpić wysłużone Nexusy, nie wejdzie w życie. Takie informacje zostały przekazane przez anonimowych pracowników firmy z Mountain View portalowi The Information. Użytkownicy Androida, którzy liczyli na zakup nowego urządzenia sygnowanego nazwą Nexus, mogą spać spokojnie.

Strategia Silver miała na celu ujednolicenie rozdrobnionego ekosystemu Androida. Poprzez łatwą dostępność tego otwartoźródłowego projektu, każdy z producentów może go sobie własnoręcznie skompilować, dodać swoje aplikacje i sprzedać wraz z telefonem. Niektórzy producenci zrezygnowali nawet z możliwości korzystania ze sklepu Google Play, który zastąpili swoim rozwiązaniem. Sztandarowym przykładem jest Nokia, która zmiksowała AOSP ze swoim własnościowym oprogramowaniem.

Google od jakiegoś czasu stara się wprowadzić pewną hierarchię na rynku. Przykładem może być nakazanie producentom urządzeń z Androidem dodania informacji „Powered by Android”, która pojawia się podczas włączania urządzenia. Producenci muszą również przestrzegać szeregu instrukcji, aby otrzymać dostęp do Serwisów Google Play, czyli sklepu oraz wszystkich aplikacji o zamkniętym źródle, które zostały stworzone przez Google.

Obraz

Urządzenia objęte strategią Silver miały być sprzedawane przez operatorów sieci komórkowych. Oprogramowanie miało być tworzone przez Google na wzór tego znanego z urządzeń Google Play Edition. Google miało również zapewniać długotrwałe wsparcie zwłaszcza w aspekcie aktualizacji systemu Android. Nie wszystkim producentom telefonów podobała się taka wizja, przez co pomysł okazał się chybiony. Silver można rozpatrywać jednak jako czystą demagogię, gdyż Google nigdy oficjalnie nie potwierdziło istnienia tej strategii, a w międzyczasie zdementowało pogłoski o śmierci Nexusów.

Główną postacią, która miała stać za projektem, był Nikesh Arora. Długoletni szef sprzedaży w Google opuścił szeregi kalifornijskiej firmy w lipcu tego roku, kiedy to został zatrudniony przez SoftBank. Był on odpowiedzialny za relacje z firmami związanymi z rynkiem mobilnym – zwłaszcza z operatorami sieci komórkowych i producentami sprzętu. Nagłe odejście Arory z z firmy obróciło cały projekt Silver w perzynę.

Nikesh Arora
Nikesh Arora

Możliwe, że cała koncepcja związana z Androidem Silver okazała się zbyt piękna, aby być prawdziwa. Google zdaje się skupić swoje siły na innym projekcie – Androidzie One – który ma przynieść firmie większe korzyści majątkowe. Google lubi zaskakiwać, jednak Silver nie powinien być projektem, który zostanie zaprezentowany w najbliższym czasie. O ile w ogóle się pojawi.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)