Projekt Yosild, czyli stwórz łatwo swoją własną dystrybucję Linuksa

Projekt Yosild, czyli stwórz łatwo swoją własną dystrybucję Linuksa

Projekt Yosild, czyli stwórz łatwo swoją własną dystrybucję Linuksa
Piotr Urbaniak
04.01.2019 14:53, aktualizacja: 09.01.2019 00:58

Marzyliście kiedyś o stworzeniu własnej dystrybucji Linuksa, a niespecjalnie macie czas i chęci, aby ręcznie walczyć z kompilatorem? W takim wypadku ciekawym narzędziem powinien okazać się Yosild, skrypt shellowy przygotowany przez polskiego programistę nazwiskiem Jarosław Mazurkiewicz, który wszystkie niezbędne czynności wykona za was. Wystarczy kilkanaście minut wolnego czasu.

Jak zauważa sam autor, Yosild nie jest pierwszym rozwiązaniem tego typu, ale na tle istniejących dotychczas narzędzi, takich jak wymieniane przez programistę Aboriginal, mkroot, Buildroot i Linux From Scratch, wyróżnia się znacznie większą prostotą. Używając skryptu, nie trzeba operować żadnymi poleceniami terminala, a gotowa dystrybucja zajmuje raptem 20 MB i może zostać z miejsca podpięta pod VirtualBoksa, o ile uprzednio zostanie utworzony dla niej dysk.

Technicznie rzecz biorąc, skrypt pobiera i instaluje wszystkie wymagane do kompilacji składniki, po czym kompiluje kernel z domyślnymi opcjami, instaluje BusyBoksa i tworzy kilka niewielkich skryptów do zarządzania systemem. Patrząc od strony użytkownika, trzeba natomiast dysponować Debianem w wersji adekwatnej do architektury docelowego sprzętu dla mini-Linuksa i pendrivem.

Domyślna konfiguracja zakłada wykorzystanie procesora w architekturze i686, czyli w istocie rzeczy jakiegokolwiek układu x86 z ery post-Pentum Pro. Wchodzą w to oczywiście wszelkie Intel Core, AMD Ryzeny itd. Innymi słowy: wszystkie współczesne procesory do komputerów PC.

A co potrafi taki mini-Linux? Według autora, ma obsługę interfejsów sieciowych i partycji wymiany, rotację logów, manuale, własną wersję rc.d, cron, httpd, ftpd, syslogd i skrypt startowy dla telnetd. Tak więc można go wykorzystać chociażby jako prosty serwer, choć – nie ukrywajmy – motyw przewodni stanowi wartość edukacyjna, no i przyjemność ze zbudowania własnego Linuksa.

Projekt można śledzić na profilu pana Jarosława w serwisie GitHub.

Aktualizacja [9.01.2019]: zmiana pseudonimu autora na nazwisko, na prośbę.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)