Projekt Yosild, czyli stwórz łatwo swoją własną dystrybucję Linuksa
Marzyliście kiedyś o stworzeniu własnej dystrybucji Linuksa, a niespecjalnie macie czas i chęci, aby ręcznie walczyć z kompilatorem? W takim wypadku ciekawym narzędziem powinien okazać się Yosild, skrypt shellowy przygotowany przez polskiego programistę nazwiskiem Jarosław Mazurkiewicz, który wszystkie niezbędne czynności wykona za was. Wystarczy kilkanaście minut wolnego czasu.
04.01.2019 | aktual.: 09.01.2019 00:58
Jak zauważa sam autor, Yosild nie jest pierwszym rozwiązaniem tego typu, ale na tle istniejących dotychczas narzędzi, takich jak wymieniane przez programistę Aboriginal, mkroot, Buildroot i Linux From Scratch, wyróżnia się znacznie większą prostotą. Używając skryptu, nie trzeba operować żadnymi poleceniami terminala, a gotowa dystrybucja zajmuje raptem 20 MB i może zostać z miejsca podpięta pod VirtualBoksa, o ile uprzednio zostanie utworzony dla niej dysk.
Technicznie rzecz biorąc, skrypt pobiera i instaluje wszystkie wymagane do kompilacji składniki, po czym kompiluje kernel z domyślnymi opcjami, instaluje BusyBoksa i tworzy kilka niewielkich skryptów do zarządzania systemem. Patrząc od strony użytkownika, trzeba natomiast dysponować Debianem w wersji adekwatnej do architektury docelowego sprzętu dla mini-Linuksa i pendrivem.
Domyślna konfiguracja zakłada wykorzystanie procesora w architekturze i686, czyli w istocie rzeczy jakiegokolwiek układu x86 z ery post-Pentum Pro. Wchodzą w to oczywiście wszelkie Intel Core, AMD Ryzeny itd. Innymi słowy: wszystkie współczesne procesory do komputerów PC.
A co potrafi taki mini-Linux? Według autora, ma obsługę interfejsów sieciowych i partycji wymiany, rotację logów, manuale, własną wersję rc.d, cron, httpd, ftpd, syslogd i skrypt startowy dla telnetd. Tak więc można go wykorzystać chociażby jako prosty serwer, choć – nie ukrywajmy – motyw przewodni stanowi wartość edukacyjna, no i przyjemność ze zbudowania własnego Linuksa.
Projekt można śledzić na profilu pana Jarosława w serwisie GitHub.
Aktualizacja [9.01.2019]: zmiana pseudonimu autora na nazwisko, na prośbę.