Prostym skryptem zabezpieczysz komputer: sobie, rodzicom czy dziadkom

Prostym skryptem zabezpieczysz komputer: sobie, rodzicom czy dziadkom

Prostym skryptem zabezpieczysz komputer: sobie, rodzicom czy dziadkom
Piotr Urbaniak
30.01.2021 20:22

Jeden klik i neutralizujesz szkodliwe witryny, a przynajmniej ich część. Magia? Nie – ale bardzo pragmatyczny pomysł polskiego programisty.

CERT Polska, znany doskonale zespół reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, utrzymuje listę hostów, które służą do przeprowadzania ataków. Dzięki temu administratorzy sieci mogą blokować je na poziomie infrastrukturalnym, na przykład DNS-ach. Nie wszyscy jednak decydują się na taki krok, a co za tym idzie szkodliwe witryny dalej mogą być wyświetlane i brać udział w wykradaniu danych.

Programista Grzegorz Tworek opublikował na GitHubie prosty, ale niewątpliwie przydatny skrypt PowerShella, który zaciąga bazę danych CERT Polska, a następnie blokuje szkodliwe witryny w lokalnym pliku hosts. Uruchomiony z uprawnieniami administratora, może też regularnie, dokładnie co godzinę, aktualizować swój spis.

Jak zaznacza sam autor, to bardzo dobra metoda zabezpieczenia pojedynczych maszyn, które nie są przyłączone do żadnej bardziej zaawansowanej sieci. Dodajmy, taki zabieg warto przeprowadzić choćby babci czy mniej zaawansowanym technicznie rodzicom. Przeglądarka, nawet jeśli przepuściłaby daną witrynę przez wewnętrzne filtry, szkodliwych stron znanych CERT po prostu nie wyświetli. Eleganckie i efektywne rozwiązanie.

Opisywany skrypt, jak również instrukcję jego instalacji znajdziecie pod tym adresem.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)